Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Топ 10 пробиотични храни, за да останете здрави

Топ 10 пробиотични храни, за да останете здрави

редакция:
Лилия  МилковаЛилия Милкова
Иноватор
456
Топ 10 пробиотични храни, за да останете здрави

Нашият списък с топ 10 пробиотични храни ще ви помогне да се отървете от проблеми храносмилането - добавете ги към вашата диета днес!

Опитвате ли се да поддържате здравословна диета по време на пандемията? Пробиотичните храни са ваш първи помощник! Нека проучим защо.

Открити в някои видове храни, пробиотиците работят за поддържане на здравето на храносмилателната ви система. С други думи, те подхранват червата ви и работят за укрепване на имунитета ви. Доказано е, че дисбалансът в чревния микробиом ви правят податливи на заболявания като рак и диабет тип 2. Следователно, включването на пробиотици във вашия хранителен план е доста мъдър ход.

Ползи от консумацията на пробиотични храни

Пробиотици

Според изследвания ползите от тези живи микроорганизми, наричани още дрожди, се простират и до сърцето. Тяхната консумация е свързана с подобряване на здравето на кожата, вагиналното здраве и това на работата на бъбреците, както и намаляване на алергиите.

Освен това проучванията показват, че пробиотиците влияят и на централната нервна система. Твърди се, че те подпомагат лечението на проблеми с психичното здраве като тревожност и депресия, както и някои неврологични състояния.

Можете да посегнете към предимствата на тези най-полезни продукти, като инвестирате в храни, които са претърпели бактериална ферментация.

Подготвихме списък от 10 пробиотични храни, които могат да помогнат за цялостното ви здраве – поне пет от тях са на ваше разположение в момента. Уверете се, че ги консумирате редовно за по-добро здраве.

Топ 10 на най-добрите пробиотични храни

Кисело мляко

Пробиотични храни: Кисело мляко

Помислете за кофичката кисело мляко, която седи в хладилника ви. Време е да се възползвате от предимствата му, като консумирате съдържанието му правилно. Киселото мляко се свързва със здравето на костите и мускулния растеж и работи добре при хора с високо кръвно налягане. Ферментира от два щама бактерии (млечна киселина и бифидобактерии). Също така е полезен за контролиране на диарията при деца и облекчава хората от симптоми на синдрома на раздразненото черво (IBS). Тъй като по-горе споменатите бактерии превръщат лактозата в млечна киселина по време на ферментация, киселото мляко може да се консумира и от тези, които имат непоносимост към лактоза.

Нашия съвет: Консумирате кисело мляко, съдържащо живи култури, вместо пастьоризирани версии на продукта.

Мътеница

Мътеница на баба е традиционен продукт, който се консумира в Непал, Пакистан, Индия и България. Тази напитка, останала по време на разбиване на масло, е пълна с минерали, пробиотици и витамини и функционира по начин, който подпомага подхранването на червата. Това означава здрава имунна система. Често изключена от списъка с пробиотици, мътеницата не съдържа толкова много лактоза, колкото млякото. Следователно в правилните пропорции може да се консумира и от хора с непоносимост към лактоза.

Нашия съвет: Въздържайте се от готвене или печене на ферментиралата напитка; тези процеси убиват живите бактерии и я карат да загуби всичките си пробиотични качества.

Кисели краставички

Пробиотични храни: Кисели краставички

Говорим за краставици, потопени в разтвор на солена вода. Тези кисели краставички също допринасят за здравето на храносмилателната система и насърчават развитието на разнообразен микробиом. Те възпират растежа на вредни бактерии и помагат на тялото ви да се бори с инфекциите. Обикновено краставиците ферментират известно време, за да се направят кисели краставички. И техните естествено срещащи се бактерии (млечна киселина) улесняват процеса. Това ги прави кисели. Киселите краставички също са заредени с витамин К и натрий. Витамин К помага на тялото ви да съсирва кръвта.

Нашия съвет: Не приготвяйте кисели краставички с оцет. Полученият продукт няма да съдържа никакви следи от пробиотици.

Зелени маслини

Пробиотична суперхрана - маслините, също ферментират в разтвор на солена вода. Благоприятна за червата бактерия, наречена лактобацилус, позволява това. Всъщност бактерията съдържа два вида щамове: Lactobacillus plantarum и Lactobacillus pentosus. Според изследвания, освен че подпомага храносмилането, избавя от проблеми, свързани с IBS, и облекчава проблема с подуването, също намалява нивата на холестерола. Освен това маслините са наситени със здравословни мазнини и други хранителни вещества. Смята се, че имат антиоксидантни, противовъзпалителни и антибактериални качества. Избягвайте да купувате маслини, ферментирали във вода. Солената вода е правилният начин.

Нашия съвет: Можете да добавите маслини към салатата си и да се възползвате от ползите от останалите съставки наведнъж.

Меки и отлежали сирена

Няколко вида сирене съдържат живи и активни култури; моцарела, чедър, грюйер, гауда, пармезан и швейцарските са разновидности, които запазват своите добри бактерии. Гауда, по-специално, е отличен носител на пробиотици. Тези специфични видове сирене доставят пробиотици на вашия стомашно-чревен тракт. Богат източник на протеини, сиренето съдържа и минерали и витамини (калций, фосфор, селен и витамин В12). Приготвя се чрез добавяне на млечнокисели бактерии към млякото. Това води до образуването на млечна киселина. Повечето видове сирена се приготвят чрез ферментация, обаче не всички от тях са пробиотични.

Нашия съвет: Зрялото сирене, в сравнение с прясното сирене, е по-добър пробиотичен вариант - с по-голяма част от полезни бактерии.

Кимчи и туршии

Пробиотични храни: Кимчи

Корейското Кимчи е суперхрана. Основната съставка на Кимчи е зелето; обаче може да се приготви и с репички и други зеленчуци. Изключително ценено заради своите витамини и минерали, кимчи се подправя с паста от чесън, джинджифил, сол, червен пипер и редица други подправки и традиционно се сервира с ориз. Според докладите гарнитурата съдържа бактериален щам (lactobacillus kimchi), който не само подхранва червата ви, насърчава здравето на дебелото черво и намалява нивата на холестерола, но също така функционира по начин, който ви поддържа стройни. Твърди се, че има свойства срещу затлъстяване, против запек, против рак, против стареене и антиоксидантни свойства. И насърчава здравето на кожата и укрепва имунната ви система. Подобни свойства има и традиционната българска туршия, която се приготвя със солена саламура.

Нашия съвет: Добавете лъжица кимчи към вашите салати или супи или просто го изяжте самостоятелно.

Комбуча

Комбуча е китайска напитка от черен или зелен чай, която се консумира от хората от хиляди години. Популярна напитка в Азия, приготвя се със захар, мая и черен или зелен чай. Тази смес задейства процеса на ферментация и води до образуването на киселини и бактерии в напитката. Експертите твърдят, че комбуча подхранва храносмилателната система, помага ви да отслабнете, освобождава тялото от токсини, тушира кръвното налягане и проблемите, свързани със сърцето, и предотвратява рака.

Нашия съвет: Купете охладена комбуча с ниско съдържание на захар.

Мисо

Мисо е японска соева паста, която подпомага храносмилателния процес. Традиционно мисото се ферментира със сол и специфичен вид гъбички. Можете да добавите малко от тази подправка към гореща вода и да създадете бульон, богат на пробиотици. Мисо е свързан с много ползи: производството на протеини и витамини, подобряването на чревния имунитет и предотвратяването на патогенни бактерии в червата са само няколко. Той също така облекчава състояния като диария, гастроентерит, запек и подобни проблеми. Винаги купувайте непастьоризирано мисо.

Нашия съвет: Ако използвате мисо като аромат за вкусната супа или вегетарианска яхния, добавете го точно в края на готвенето; топлината може да убие пробиотичните организми.

Кефир

Пробиотични храни: Кефир

Кефирът е гъста и кремообразна напитка на млечна основа, която има вкус на кисело мляко. Той помага на тялото ви да усвоява лактозата, контролира нивата на холестерола, предотвратява алергии или реакции, справя се с инфекциите, подобрява здравето на костите и укрепва имунната система. Приготвен чрез добавяне на кефирни зърна към краве или козе мляко, той съдържа щамове lactococcus lactis, lactobacillus kefir, lactococcus cremoris и lactobacillus casei. Твърди се, че тази напитка е по-добър източник на пробиотици от киселото мляко.

Нашия съвет: Освен да си купите напитката, можете да закупите и сладолед на базата на кефир, сирене и др.

Темпе

Темпе е индонезийски соев продукт. Предлага се под формата на блокчета, има вкус на гъби и се използва като заместител на месото. Този високопротеинов продукт съдържа микроорганизъм, наречен bifidobacterium bifidum, който действа за справяне с диария, запек и коремна болка.

Нашия съвет: Ако сте вегетарианец или веган, темпе е отличен заместител на месото. Опитайте да го включите в менюто си - играйте с подправките и добавете към салати, бургери и сандвичи.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest