Gotvach.bg»Статии»Двор и Градина»Отглеждане на елда

Отглеждане на елда

Жана Г.Жана Г.
Новак
1k
Отглеждане на елда
Чугунена тенджера със стъклен капак - 5 л
Страхотен аксесоар за вашата кухня:
Чугунена тенджера със стъклен капак - 5 л
122.00 лв.

Елдата е една от важните зърнени култури, които са много полезни за здравето и са много вкусни при подходяща кулинарна обработка. Отглеждането на елда не е трудно, но изисква познания за някои специфични моменти в растежа на тази зърнена култура.

Елдата съдържа 70 процента нишесте, 9 процента белтъчини и съвсем малко мазнини. Елдата е много полезна за хората, които искат да отслабнат.

Елдата е топлолюбиво растение. Семената и покълват, когато почвата се загрее до 8 градуса, но развитието на кълновете е по-добро при температура около 20 градуса.

Покълналата елда е много чувствителна към измръзване и при температура от 2 градуса под нулата растението се уврежда, а при температура от 4 градуса под нулата загива.

Елда

При температура под 14 градуса елдата расте лошо, но температурата над 30 градуса също е неблагоприятна за растежа й. Най-добрата температура по време на цъфтежа на елдата е от 17 до 25 градуса. Елдата трябва да получава достатъчно светлина.

Положителна особеност на кореновата система на елдата е способността й да усвоява трудноразтворими фосфати. Благодарение на това свое качество елдата превъзхожда доста зърнени култури по усвояване на полезни вещества.

Елдата се развива добре на плодородна и добре разкопана почва. Елдата носи повече реколта там, където наблизо има водоем, или гора.

Елдата не понася добре изсушаващите ветрове. Това полезно растение е на първо място по изисквания към влажността сред всички зърнени култури. При влажност на почвата около 30 процента и оптимална температура елдата покълва бързо.

Гречка/Елда

Елдата може да се сади на почва, където е отглеждана царевица, захарно цвекло, бобови култури. Не е добре да се засажда елда там, където са отглеждани картофи.

С естествена тор може да се наторява културата, която предшества елдата. Ако се наторява елдата с естествена тор, тя отделя много азотосъдържащи вещества, които ускоряват растежа на листата и стъблата и се отразяват зле на зърната. Така се получава доста слама и малко зърна.

Гранулираният суперфосфат дава добри резултати. Дозата е 20 килограма на един хектар. Той ускорява растежа на елдата. Той се слага още при засаждането на елдата. По време на цъфтежа се тори с азот и фосфор. Така се получават по-едри зърна. Торът е ефективен само при влажност на почвата.

Преди засаждането на елдата се оре почвата на дълбочина 25 сантиметра, след това на 12 сантиметра, а в деня на засяването – на около седем сантиметра. За посев са подходящи само семена с диаметър около 4 милиметра.

Елдата трябва да се оплеви няколко пъти. Елдата се опрашва от пчели, затова е добре наоколо да има кошери. Елдата има разтеглен период на узряване, затова се обират само растенията, които са узрели.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.2
52
42
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен