Gotvach.bg»Статии»Празнична Трапеза»Традициите на Трифон Зарезан

Традициите на Трифон Зарезан

Традициите на Традициите на Трифон Зарезан

Това, което най-често се възпява в песните, е любовта, виното и приятелството. По някакъв начин и трите са свързани помежду си. Но да не се задълбочаваме в твърде философски теми, а да обърнем внимание на виното. То носи след себе си любов, идва с любов и изобщо любовта и виното вървят ръка за ръка.

Ето защо е безсмислен онзи спор за Свети Валентин и Трифон Зарезан. Празнувайте каквото и както искате, по възможност винаги с компанията на хубаво домашно вино.

У нас Трифон Зарезан се отбелязва по нов стил на 1 февруари и по стар стил на 14 февруари. Интересното при този празник са старите български традиции, които на места в България спазват и днес. Точно това ѝ е хубавото на традицията, колкото по-стара е, толкова по-хубава, точно както старото вино и старото приятелство.

Традициите на Трифон Зарезан

Трифон Зарезан

Та за традициите покрай Трифон Зарезан може да се говори дълго на тази тема. Нека да разгледаме обичаите, свързани с деня на хубавото вино.

Най-съществената традиция от празника е свързана с първото зарязване на лозичките за годината. Това се прави с цел да има голяма и хубава реколта през годината. Оттам идва и името на Трифон Зарезан – Подрязан.

Този период от годината е единственият, в който лозарите нямат много работа и могат да се съберат всички заедно и да се повеселят.

След това настъпва пролетта и работата по новата реколта започва. Именно заради това празникът е с продължителност 3 дни – много забава, вино и смях.

14 февруари Трифон Зарезан

Когато отидат на лозето, мъжете се прекръстват и след това изрязват три пръчки от лозичките, след което наливат виното в лозичките, прекръстват се отново – това е ритуалът зарязване. Следва да се избере кой от всички мъже ще бъде Цар на лозята. Когато е избран, трябва да бъде закичен с венци от лозови пръчки, сяда на колесаря.

Колесарят е теглен от останалите мъже и по този начин се връщат в центъра на селото. Започват да се обикалят всички къщи – домакините трябва да изнесат вино, да дадат първо на царя, после и на останалите. Когато остане вино в котела, плиска се по царя и след това се изрича благословия за берекет.

Когато стигнат дома на царя, той се преоблича с нови и чисти дрехи и сяда на голяма трапеза, на която всички хора от селото могат да присъстват. Следващите два дена от празниците наричат Трифунци. Те се отбелязват по различен начин - за предпазване от вълци.

Жените месят обреден хляб, раздават от него на съседите и каквото остане се слага в кърмата на животните. Това се прави, за да могат всички да се предпазят от вълците – и хора, и животни.

Трапеза за Трифон Зарезан
Снимка: Невена Блажева Иванова

На тези два дена жените не бива да плетат, да шият и изобщо да използват ножици.

Какво се готви на Трифон Зарезан

Българските домакини по традиция трябва да се събудят преди изгрев слънце и да изпържат в малък меден тиган пиле, което са напълнили с ориз или пълнена кокошка с ориз.

В бъклицата пък се слага хубаво вино и заедно с пилето и малко домашно приготвен хляб, мъжът отива на лозето, където се събират всички мъже от селото. Това е началото на празника.

Вижте още вкусни идеи за Празника на влюбените.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3
50
43
31
23
10
Дай твоята оценка:

Коментари (1)

Изпрати
Веселина Константинова
Трифон Зарезан - един от многото красиви български празници!
На този ден, ходим на вилата, къдете имаме малко лозе, режем от лозовите пръчки, слагаме в чашите с вино и вдигаме наздравица за здраве и берекет!
0
0