Хранене при аменорея

MarianeMariane
Джедай
254955
Амонорея

Медицинският термин за нередовна менструация е аменорея. Като редовен цикъл учените определят този, настъпва на всеки 21 до 35 дни. За първи ден на менструалния цикъл се приема първият ден на кървенето. Причината за колебанията или отсъствието на редовен мензис могат да бъдат най-различни, но обикновено са хормонално обусловени.

Най-честите причини за смущения в цикъла са стрес и напрежението, злоупотребата с кофеинови напитки, тютюнопушене, хранителни разстройства, проблеми с щитовидната жлеза.

Лечението на аменорея е възможно когато, на първо място, откриете точните причини за смущението на цикъла и после ги отстраните. Консумирането на определени храни може да ви помогне да подпомогнете лечението и да се предпазите от хормонални колебания.

Омега-3 мастни киселини

Храни при амонорея

Добавете към диетата си допълнителна порция мазна риба като скумрия или риба тон. Рибните масла са антиоксиданти, които имат способността да се борят с вредните свободни радикали в организма. Те също увеличават нивата на допамин (хормона на доброто настроение) в мозъка. Някои лекари изказват опасения, че прекалената консумация на такива риби може да е вредна за здравето ви, тъй като тези видове риби са склонни да акумулират живак. Добра алтернатива е взимането на омега-3 мастни киселини под формата на хранителни добавки.

Протеини

Това не означава да се нахвърлите на свински пържоли. Наблегнете на пилешко месо, извара, някои видове сурови ядки. Белтъчините балансират хормоналните нива в организма, което води до редовен месечен цикъл и подобрен фертилитет. Особено полезни за организма са растителните протеини. Разнообразете диетата си с орехи, бадеми, хумус и едамаме (вид зелен боб).

Витамин D

Хранене при аменорея
Снимка: 1

Основният начин за набавяне на витамин D при хората е чрез синтеза му в кожата. За целта ви трябват пълномаслени млечни продукти, жълтъци, краве масло, гъби, сьомга и много слънце. Излагайте се максимално на слънчева светлина, особено в средата на зимата. Ако вземете защитни мерки, за да предпазите кожата си от изгаряне, няма основателна причина да гледате на слънчевите лъчи като на враг. Витамин D е известен с това, че подобрява взаимодействието между клетките, като по този начин стабилизира хормоните.

Нерафинирани храни

В природата почти не се срещат бели на цвят храни. Белите храни, които днес слагаме на трапезата си, са силно преработени и наистина, ама наистина нездравословни. Ако искате да регулирате менструацията, е важно да изключите рафинираните продукти от храненето си, защото те оказват влияние изработване на инсулин в организма, а излишният инсулин потиска синтеза на прогестерон. Избягвайте консумацията на бяла захар, бяло брашно, тестени изделия, бял ориз, бял хляб. Хранете се с пълнозърнести храни. Не прекалявайте с приема на фибри, защото това може да доведе до понижаване на нивата не естроген.

Черен шоколад

Хранене при амонорея

Флавоноидите, които се съдържат в черния шоколад, имат действие, подобно на естрогените. Флавоноидите подобряват циркулацията на кръвта, микроциркулацията в яйчниците и жлезите с вътрешна секреция, стимулират отделянето на допамин и предотвратяват слепването на тромбоцитите. Спрете са на шоколад с възможно най-голям процент на какао, поне над 70%.

Какаото е богато на флавоноиди, полифеноли, фенилетиламин (лек естествен антидепресант), скорбяла, ендорфини и много други изключително полезни вещества. Консумацията на черен шоколад, респективно какао, води до повишаване на нивата на серотонин в мозъка, което влияя положително при депресии и предменструален синдром.

Флавонолите в шоколада предотвратяват съсирването на кръвта, което е една алтернатива за хората, които по една или друга причина не могат да взимат аспирин. Съдържанието на магнезий в черния шоколад спомага за увеличаване на нивата на прогестерон непосредствено преди цикъл, като по този начин смекчава проявите на предменструален синдром.

Затова не си спестявайте нещо вкусно като какаови бисквити или домашен шоколад, които ще ви помогнат в борбата с амонореята.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest