Всеки от нас може малко или много да оцени невероятния вкус на хубавото вино. А легендите, практиките и суеверията вървят ръка за ръка с него.
Маниерът за производство на вино съществува от незапомнени времена. Но рецептата, запазена от Средновековието, би накарала мнозина да се замислят, когато посегнат отново към чашата с това изкушаващо питие.
При тази рецепта, началния процес бил както и днес - ябълките се нарязват и изваряват, докато течността стане достатъчно сладка. След това се добавя мая. Оттук нататък обаче следва процесът на ферментация.
Ябълката се нуждаят от амоняк, който да неутрализира киселият привкус на виното. В Средновековието обаче не е имало кой да образова хората относно химичните процеси.
Амонякът не е бил особено познат, затова майсторите си служели с една от телесните си течности, която го съдържа - урината. Именно този процес се наричал тогава "кръщаване на виното". Това бил и един от хитроумните начини простолюдието да се надсмее над вишестоящите и власт-имащите.
Когато черпели душманите си с виното, което сами са "кръстили", те изпитвали удоволствие. Тази традиция е все още запазена в някои части на България.
Така че внимавайте, ако някой неистово настоява да ви почерпи с домашно приготвеното си вино.
Ябълковото вино води своето начало от древногерманските традиции. Според свидетелството на някои инвентарни документи продължило да се произвежда редовно през целия Kаролингски период, на територията на Франкската империя.
В наши дни "кръщаване на виното" означава разреждането му с вода. Много хора разреждат домашно произведеното си вино с вода, за да намалят интензитета му.
Разреждането на виното за масова употреба обаче е голям проблем за страната ни.
Много компании практикуват това разреждане с цел да увеличат печалбите си за сметка на клиентите. Най-рискови са наливните вина, тъй като те най-лесно могат да бъдат разредени, или по- точно - "кръстени".
По този начин страната ни губи, защото сме известни с хубавото си вино по цял свят. Разбира се, виното, което е предназначено за износ е съответно всички наредби и изисквания, но това, че нашенецът все още е "кръстен" с вино е факт.
Коментари