Gotvach.bg»Статии»Плодове»Дива къпина

Дива къпина

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
5641649k
Дива къпина

Дивата къпина /Rubus chamaemorus/ представлява многогодишен храст със силно растящо и пълзящо стебло, което е гъсто покрито с шипове.

Цветовете на дива къпина са бели, събрани от 3 до 20 и повече в един рядък грозд. Обилно цъфти през май и юни.

Дивата къпина е много добро медоносно растение. От нея пчелите събират големи количества прашец и нектар. В България се срещат няколко вида диворастяща къпина, които растат в равнинни части и планински райони.

Дивата къпина е плод, познат още от древни времена, но и днес продължава да радва с лечебните си качества. Консумацията ѝ носи не само наслада заради специалния вкус, но и подобряване на здравословното състояние.

Състав на дива къпина

Дивата къпина съдържа протеини, захари, целулоза, пектинови и дъбилни вещества, органични киселини /лимонена, ябълчена/. Сладките плодчета са богати и на витамини А, С, В и РР.

От минералите най-добре са представени желязо, калций, кобалт, фосфор. Дивата къпина е източник на токофероли, които са жизнено необходими за развитие на плода в майчината утроба.

Диви къпини

100 г дива къпина съдържа 83 мл вода, 6.8 г въглехидрати, 31 калории, 0.8 г белтък и 0 г мазнини.

Готвене на дива къпина

За да усетите с пълна сила, плътния и тръпчив вкус на дивата къпина, най-добре ги консумирайте пресни. Презрелите вече къпини се отличават с по-мек и сладък вкус.

Традиционно, дивите къпини се използват за приготвяне на желета или сладка. В някои скандинавски страни ги използват за направата на ликьор. Дивата къпина се използва за направата на торти, палачинки, различни десерти. В Норвегия се поднася със сметана и захар.

Ползи от дива къпина

Дивата къпина е ценен плод в лечебното и диетично хранене. Тя е изключително полезна при авитаминоза, сърдечно-съдови и стомашно-чревни заболявания. Дивата къпина е отлично средство и срещу треска. Подобрява състоянието при грип, настинка и ангина. Този вид къпина помага при отравяния и изгаряния.

Узрелите плодчета на дива къпина имат изпотяващо, диуретично, спазмолитично, противомикробно и укрепващо действие. Те засилват имунната система и увеличават съсирването на кръвта.

Листата на дивата къпина действат противовъзпалително, възстановяващо на кръвта, заздравяват рани. Отварата от листата се използва при цистит, диария, подагра и нарушена обмяна на веществата.

Плодчета Дива къпина

В комбинация с рибено масло, пресните листа на растението спомагат за отстраняването на гнойни абсцеси. Поради високото съдържание на витамин С, дивите къпини са чудесно превантивно средство срещу скорбут.

Благодарение на своя богат състав и редица полезни свойства, дивата къпина намира широко приложение в козметиката.

Екстракти от него се добавят в състава на редица маски, кремове, гелове и шампоани. Плодът е изключително ценен за хора с проблемни коси и чувствителна суха кожа.

Народна медицина с дива къпина

Българската народна медицина препоръчва корените и листата на дивата къпина при захарна болест, кръвохрачене, диария, дизентерия, бяло течение, апендицит, силна и продължителна менструация, разширени вени. Смята се, че дивата къпина е ефективно противораково средство.

Външно отварата от листата се прилага за гаргара при възпаление на венците и гърлото. Плодовете се препоръчват при възпаление на дихателните пътища, простуда, за подсилване.

Две супени лъжици от листата на дивата къпина се заливат с 500 мл вряла вода и оставят да киснат 1 час. Прецедената запарка се пие по 1 чаша, 4 пъти дневно преди хранене.

Корените се приготвят почти по същия начин – 1 с.л. корени се заливат с 500 мл вряла вода и се варят 10-тина минути.

Вреди от дива къпина

Дивата къпина не бива да се консумира при следните заболявания и състояния: язва на стомаха и дванадесетопръстника; бъбречни заболявания; обострен гастрит с повишена киселинност.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес