Румънската кухня е много оригинална. В основата ѝ са всевъзможни зеленчуци, сред които основно място заема царевицата.
Румънската кухня е прочута със сарми от зелеви и лозови листа, известни като сармале, пълнени с кайма, сирене и ориз.
Румънците обичат да се хранят със зеленчукови ястия като пълнен лук, рагу със зелен лук, боб със сланина, пюре от боб и пресни подправки. Националните румънски супи са гъстите чорбе - бульон с месо и различни подправки, както и супата, известна като барш.
Това е супа с месни топчета и зеленчуци. В Румъния често готвят доматена супа с чесън. Месото е много използвано в румънската кухня. Изключително вкусни са овнешкото с чесън, пушеното козе месо, кренвиршите препечени на жар, задушеното в глинен съд пиле.
Чулама представлява телешко рагу, приготвено по специален начин. Популярно е шишчето от черен дроб, известно като фригеруй. Кюфтетата на скара с горцица се наричат мититей. Румънците често готвят превъзходния паприкаш де винтел – телешко месо с червени чушки и тестени хапки.
Царевицата и ястията от нея са своеобразна визитна картичка на румънската кухня. Във всички краища на страната тези ястия присъстват постоянно на трапезата.
Най-прочуто е мамалига. В селските райони е прието тя да се разрязва с конец. За приготвянето й са нужни 400 грама царевично брашно, 900 милилитра вода, 60 грама масло, сол на вкус.
Брашното се пресява и част от него се сипва във вряща, подсолена вода. Щом кипне, се изсипва и останалата част, като се разбърква добре.
Вари се половин час, като се разбърква от средата на съда към краищата. Кога е готово ястието може да се разбере, като в средата си пусне лъжица и дръжката и се завърти между дланите.
Ако по лъжицата не остава нищо, значи ястието е готово. С мокра лъжица отлепете от стените на съда и оставете на котлона за още малко.
След това разтърсете тенджерата няколко пъти и я обърнете върху дъска или плоска чиния. Полейте с разтопено масло и гарнирайте със сирене, сметана или мляко.
Коментари