Малките плодове на Lycium barbarum - годжи бери, са известни още като мерджан, лициум и вълче грозде. Те могат да бъдат срещнати във всеки биомагазин. Познати са като много полезни плодчета, наричани "Чудото на Хималаите", тайната на дълголетието, вълшебен плод на младостта и т.н. Но нека първо да разберем къде за първи път е отглеждан този плод, къде се отглежда днес и дали може да се намери у нас.
Едно от най-древните наименования на годжи бери – Lycium, идва от древната южна анадолска област Ликия. Това показва, че още тогава е било познато и отглеждано. Във фармакологията пък се обозначава като Lycii fructus. Наименованието „вълче грозде” се свързва с оригиналното название на гръцката дума за вълк - "lycos". Съвременното наименование „годжи бери” навлиза в англоезичния свят от началото на XXI век.
Днес годжи бери расте предимно в Югоизточна Европа и Азия. По-голямата част от реколтата идва от северните части на централен Китай и от западен Китай. Там растенията виреят в огромни плантации. В последните години поради нарастващата популярност самият плод, сок и множеството му производни (сушени плодове, пюрета, семена и т.н.), са на почит сред търсачите на полезна и лековита храна.
На пазара за здравословни храни по света ще го намерите под името тибетско или хималайско годжи, макар че тези имена не са пряко свързани с местата, на които вирее най-широко.
Откакто годжи бери се предлага и у нас, наред с всичките му ползотворни свойства, съществува схващането, че този плод не вирее у нас. Повечето хора си го купуват насипно и в изсушено състояние, тъй като смятат, че това е единственият вариант да се сдобият с него. А реално пресен този плод е много по-полезен, тъй като при сушенето голяма част от полезните му свойства просто изчезват.
Това растение вирее и у нас. И то почти навсякъде - край пътища, паркове и градини. На повечето места то оформя живи плетове, но често хората мислят, че е отровно и го изкореняват. В България годжи бери е по-познато с турското име мерджан.
Храстите у нас раждат малко по-дребни плодове, отколкото тези, които масово се отглеждат в Китай. Разлика в лековитите свойства обаче няма. И тъй като растението вирее прекрасно и у нас, е време да му бъде обърнато по-голямо внимание – както от всеки индивидуално, така и от икономическа гледна точка.
Вместо да го внасяме, ние може да произвеждаме и да сме страна износител на годжи бери, особено спрямо нарастващия световен интерес спрямо този плод. От известно време са факт и неголемите плантации с дръвчета годжи бери в някои частни стопанства у нас.
Коментари