Японски учени доказаха, че оризовият оцет може да се използва като средство за превенция на редица смъртоносни болести.
Още в древността източната медицина е използвала оцета при лечението на различни заболявания.
Според експертите оцетната киселина, която е основната съставка на оцета, може да контролира кръвното налягане и нивото на глюкозата в организма.
Освен това е доказано, че този оцет активира гени, отговорни за метаболизма.
През последните години се проведоха редица изследвания, които подкрепиха твърдението, че традиционния за азиатската кухня оцет има лечебни свойства.
Оризовият оцет, за разлика от другите видове оцет, има по-ниска киселинност и по-лек вкус, а здравословните му свойства не се наблюдават при други продукти.
Познати са 2 вида оризов оцет, от който се разработват различни варианти.
Основно оризовият оцет бива японски и китайски.
Китайският оцет е характерен с по-остър и по-кисел вкус. От него се произвеждат още 3 вида оцет, различаващи се по цвета - безцветен, черен и червен.
Много от западните страни също произвеждат оризов оцет, но специалистите не го приемат за достатъчно качествен.
Оризовият оцет се използва за ароматизиране и мариноване на морски продукти, салати, както и като добавка към различни сосове.
При проучване през 2007 г. се доказа, че оцетът има антибактериални свойства срещу патогенни бактерии, причиняващи стомашно-чревни инфекции.
Демонстрация през 2011 г. показа как поглъщането на малки дози от японския оризов оцет курозу понижава значително количеството и размера на туморни образувания в черния дроб.
Друг научен екип разкри, че употребата на оризов оцет понижава нивата на нитратни съединения в дебелото черво, като по този начин го предпазва от токсично увреждане.
Приемът на 160 мг от оцета всеки месец повишава контрола над кръвната захар при диабетиците.
Оризовият оцет понижава нивата на определени ензими, увреждащи клетъчните стени в черния дроб, и позволява на клетките да живеят по-дълго и да бъдат по-ефективни.
Коментари