Ванадий представлява микроминерал, който осигурява и същевременно подобрява протичането на метаболитните процеси в човешкото тяло.
Солите на ванадий имитират действието на инсулина, като активират придвижването на аминокиселини, протеини и въглехидрати директно към мускулите и по този начин увеличават техния обем и плътност, стимулират растежа и издръжливостта им.
Поради тази причина добавките с ванадий са предпочитани от спортисти, които се нуждаят от натрупване на мускулна маса.
Ползи от ванадий
Ванадий все още не е много добре изследван, но някои от неговите качества са подчертано положителни. Този минерал е необходим за правилното функциониране на организма.
Доказано е, че ванадият предотвратява образуването на холестерол в кръвоносните съдове, а по този начин и проблеми със сърцето. Смята се, че участва в производството на енергия за тялото. Ванадият подпомага вкарването на белтъците и аминокиселините директно в мускулите.
Според няколко проучвания ванадият участва в изграждането на костите посредством някои процеси в организма. Смята се, че забавя процесите на стареене.
Солите на ванадия, които са химични съединения, много добре имитират действието на инсулина. В тази насока също се провеждат много изследвания. Предполага се, че повлиява върху нарушения глюкозен толеранс.
Солите на микроминерала подпомагат придвижването на хранителни вещества – аминокиселини, белтъчини и въглехидрати директно към мускулите. Така се увеличават техните обем и плътност.
Когато се използва в комбинация с хром, ванадий повлиява минералния дефицит при хора с диабет и хипогликемия. Несъмнено най-важната функция на ванадия е предотвратяването образуване на лош холестерол, като по този начин подобрява цялостната работа на сърдечно-съдовата система.
Източници на ванадий
Основните източници на ванадий са зеленчуците и морската храна. Богати на ванадий са още копър, маслини, репички, различните видове месо, растителното олио и пълнозърнестите храни.
Други добри източници на ванадий са черен пипер, гъбите и магданоза. Не на последно място, може да си набавите ванадий от вкусната царевица.
Дефицит на ванадий
Недоимъкът на ванадий се свързва със сърдечно-съдови и бъбречни нарушения, както и увредени репродуктивни способности. При липса на ванадий в тялото се наблюдават сериозни състояния като диабет, затлъстяване, повишени стойности на холестерол и триглицериди, хипогликемия. Освен това се открива повишено образуване на кариеси, кашлица, зачервено гърло, болка в гърдите.
За да се диагностицира недоимък на ванадий, основно значение имат клиничната картина и назначените лабораторни изследвания. Лечението на състоянието изисква корекции в диетата.
Не е необходимо приемането му под формата на добавки, защото балансираната диета напълно задоволява ежедневните нужди на организма от този минерал.
Вреди от ванадий
Препоръчителните дневни дози ванадий са около 30-50 мг на ден. Големите дози ванадий, приемани под формата на хранителни добавки, са опасни за здравето. Те влияят върху нивото на кръвна захар и могат да бъдат токсични.
Поради тази причина, приемът на допълнителни количества ванадий не се препоръчва при хора, които страдат от хипогликемия, хипергликемия и инсулинова резистентност.
При високи дози ванадий се наблюдават диария, загуба на апетит, забавяне на растежа и мускулното развитие.
Коментари