От Браншовата камара на индустриалните хлебопроизводители и сладкари в България обявиха, че само 10 процента от фирмите у нас приготвят хляба по утвърдения стандарт България.
Фирмите, които приготвят предлагания на българските пазари хляб, са общо 650, като 50 от тях са определени за водещи производители у нас.
Стандарт България не е задължителен, за да се произвежда дадена стока, затова само 77 от хлебопроизводителите в страната правят хляб според него.
Дружествата, които го притежават, работят по завишени критерии и минават през специална процедура преди да пуснат хляба по пазарите. Накрая стандартът се одобрява от Агенцията по безопасност на храните, ако дружеството е покрило необходимите изисквания.
От бранша поясниха, че по стандарт България се произвежда хлябът на повечето големи производители, въпреки че и някои малки пекарни си служат със сертификата.
Шаблоните за производство на брашно и хляб по стандарт България са в сила от април 2011 г., като трябва да сертифицират различните видове хляб – „Добруджа”, „Бял” и „Типов”.
Хлябът по стандарт България се предлага в 3 грамажа - - 500, 650 и 830 грама, а срокът му на годност е само 2 дни. Наскоро хлебопроизводителите поискаха плавно увеличаване на насъщния, но предложението им беше отхвърлено от министъра на земеделието Димитър Греков.
В началото на декември производителите обясниха, че някои от тях са затруднени финансово и може би ще фалират, ако цената на хляба не започне плавно да се покачва.
Но министърът заяви, че пшеницата, която се купува, е на изключително ниска цена, така че няма реално основание за поскъпване на хляба в близките месеци.
Освен това токът и другите разходи по производството на хляба не са променили стойността си от миналата година. Според Греков нормалната печалба за производителите е от 5% до 10%.
В същото време някои хранителни вериги пуснаха хляб на промоция, като 650 грама хляб струваше около 40 стотинки.
Коментари