За хилядите здравословни ползи на каперсите спор няма. Те са признати дори от традиционната наука. И как няма да е така. Растението е богато на както на йод, фосфор и калий, така и на витамините С, В1, В2, и каротин.
Каперсите са едно своеобразно лекарство при простуда и грип, поради съдържащите се естествени антибиотици в тях.
От векове наред в салатите си монасите добавят не само ядливите грудки на каперсите, а и техните листа, стебла и цветове. Те знаят за основната функция на растението – да повишава имунитета.
В каперсите се съдържат високи нива витамини, рутин, полифеноли, алкалоиди (капарндин) и др. Това ги прави прекрасно средство за намаляване на кръвното налягане. Освен това действат противомикробно и противоалергично. Но внимавайте – както с всяко друго нещо, и с каперсите не трябва да се прекалява.
Предозирането може да доведе до сериозни последствия, като замайване и метеоризъм. Освен това с консумирането на каперси се увеличава и приемът и на натрий. Подобна тенденция обуславя задържането на течности в организма и повишаването на кръвното налягане.
Каперсите намират широко приложение в народната медицина. Кората им се използва за промиване на рани. 2 ч.л. смляна суха кора от корените и 250 мл вода се варят 15 минути на слаб огън. Когато изстинат, се отцеждат. Настойката се прилага при хора с високо кръвно налягане, зъбобол и др.
Освен уникален вкус, каперсите носят и много ползи за здравето. Когато ги добавите към менюто вие правите инвестиция в бъдещето.
Тази растителна храна е богата на фибри. Една лъжица от тях, добавена в салатата, носи 0.3 г фибри. Те дават усещане за ситост и предотвратяват запека. Освен това са ниско калорични.
Съдържащият се витамин K в каперсите пък е от огромно значение за растежа и здравината на костите. Той способства растежа на клетките и играе важна роля в кръвосъсирването.
Както много други зеленчуци, каперсите са богати на желязо. То обогатява кръвните клетки с кислород, който подхранва тъканите в тялото. Желязото е нужно, за да има тялото енергия, както и за клетъчното развитие и растеж.
Коментари