Gotvach.bg»Статии»Билки»Блатен тъжник

Блатен тъжник

редакция:
Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
97516
Блатен тъжник

Блатен тъжник /Spirea ulmaria/ представлява многогодишно тревисто растение от семейство Розоцветни. Билката се среща и като брястолистно орехче, грухчовят, живеничево биле, ливадник, орехче и отвратниче. Блатният тъжник има пълзящо коренище, снабдено с множество коренчета. Стеблото на растението е изправено, в основата вдървеняващо, в горната част разклонено, достигащо до 50—100 см височина.

Листата са нечифтоперести, с 5—11 големи назъбени листчета, между тях с няколко двойки дребни листчета, като връхното листче е най-голямо. Цветовете са многобройни в щитовидни съцветия, формиращи връхни метлици. Венчелистчетата са 5-6, жълтеникавобели. Плодът на блатния тъжник е сборен, от неразпукливи едносеменни спирално усукани голи кафяви мехунки. Блатният тъжник цъфти от май до август.

Той може да се види из влажни ливади, край потоци, реки и из замочурени места, предимно в планините. Растението се среща в Стара планина, Витоша, Осоговска планина, Родопи, Средна гора и в Софийско от 400 докъм 2300 м надморска височина. Освен у нас блатният тъжник е разпространен в цяла Европа, Мала Азия, Северна Америка и др.

Състав на блатен тъжник

Блатният тъжник съдържа фенолни глюкозиди, гаултерин, който при хидролиза отделя метилов салицилат и др. Надзмените части на билката съдържат значително количество дъбилни вещества. Надземните части съдържат също така фенолните глюкоиди спитренин и изосалицин. В блатния тъжник са открити още следи от салицилова киселина, минерални соли, етерично масло и др.

Събиране и съхранение на блатен тъжник

От блатен тъжник се употребяват основно стръковете и коренището. Тези части на билката се берат от август до октомври. Стръковете се събират в началото на цъфтенето на билката. Отрязва се стеблото заедно с листата и цветовете на около 25 см отгоре. Зелените листа от неотрязаната част на стеблото също се берат и се прибавят към партидата. Коренищата на блатния тъжник се изкопават заедно с корените през есенните месеци, след като узреят плодовете и надземните части на билката започнат да увяхват.

Събраният материал се изчиства от пръстта и от надземните части, след което се измива. Приготвените стръкове и коренищата с корени се сушат поотделно в проветриви помещения или в сушилня пи температура до 40 градуса, като материалът се разстила на тънък пласт, за да не се запарва. Дрогата трябва да се изсуши бързо. След това материалът се опакова в торби или в бали и се съхранява в проветриви помещения.

Ползи от блатен тъжник

Сушен Блатен тъжник

У нас още през Средновековието високо са ценели блатния тъжник като отлично лечебно средство. За жалост в днешно време билката е слабо позната. Знае се, че няма друго лечебно растение с по-високо съдържание на естествени салицилати. Официалната медицина също обръща внимание на действието на блатния тъжник, при това доста рано – още през 1827 г от растението били извлечени салицилати – същите химични съединения, които се съдържат в аспирина – ацетилсалициловата киселина, синтезирана от немския химик Феликс Хофман едва през 1899 г. Името аспирин произлиза от спирея (spiraea) – латинското наименование на блатния тъжник. И до днес дрогата се употребява предимно заради съдържанието в нея на ацетилсалицилова киселина и витамин С.

Аспиринът е лекарство с дълга история, но продължава да е сред чудесните и широко използвани средства при настинка и различни възпалителни заболявания. В същото време обаче той нерядко дразни стомаха, а при повишена киселинност може да е сериозно вреден – понякога дори една таблетка може да предизвика кръвотечение. А блатният тъжник, който често използват като растителен естествен аналог на аспирина, може да се приема спокойно и от хора с повишена киселинност и други заболявания на стомаха и червата. Блатният тъжник даже намалява киселинността и може да се използва вместо върбовата кора или аспирина, при това без да дразни стомаха.

Билката има противовъзпалително, противоревматично, антикиселинно, аналгетично, астрингентно (уплътнява тъканите и намалява секрециите), потогонно и диуретично действие. С лечебна цел се използват надземните части на блатния тъжник. Те се употребяват при редица заболявания като варицела, дребна шарка, заболявания на кръвта. Блатният тъжник облекчава главоболието, невралгията, нервните спазми, помага за пълноценен сън, облекчава менструални болки, полезен е при колики, диспепсия, диария при деца, свръхкиселинност, гастрит, хиатус херния, възпаления на стомаха и червата, пептични язви.

Блатен тъжник действа благоприятно при синдром на раздразненото черво, ентерит, язви на стомаха и дуоденума. Помага още при цистит, подагра, задържане на вода, воднянка, пясък в урината, възпаление на уретрата, камъни в бъбреците. Дрогата е ефикасна и при артрит, инфекции, ревматизъм, подути стави, болки в мускулите и ставите. Указва благотворен ефект при грип и проблеми на дихателната система, кожни проблеми, служи като антидот при инфекции и натравяне, понижава високата температура, облекчават болките, предпазват лигавичните мембрани. Външно билката намира приложение при рани и възпалени очи. А също така при ревматизъм и кожни обриви.

В българската народна медицина блатният тъжник се употребява още при болки в стомаха и червата, повръщане, трудно уриниране, жълтеница, кожни обриви, костна туберкулоза, възпаление на жлезите, гуша, задух, рак и др. Външно се прилага за промивка при бяло течение, при ухапване от насекоми и др. Блатният тъжник е средство, което без странични ефекти лекува претоварената нервна система на съвременния човек.

Нови изследвания доказват, че блатният тъжник притежава силно нервноуспокоително действие, при това няколко пъти по - силно от валериана. Действието му е бързо и ефектът може да се усети още през първите дни на приема. Уникалността на билката се дължи на това, че от една страна успокоява, а от друга - способства за подобряване на настроението.

На база блатен тъжник е създадена билкова композиция, която стимулира хормона на радостта - серотонин, а ниските нива на този хормон водят до депресии. Ценното в него е, че не създава привикване и не намалява работоспособността, а напротив - дарява спокойствие и настроение. Препоръчва се при функционални смущения на централната нервна система, стрес, депресии, безпокойство и безсъние.

Съцветията на блатния тъжник се използват като заместител на чая, а в Скандинавските страни се смесват с бирата и виното, за да се получи по-добър вкус.

Сух Блатен тъжник

Благодарение на етеричното масло, което се съдържа в дрогата, тя може да се употребява и против ухапвания от насекоми.

Блатният тъжник е много предпочитан и от пчелите. И днес, както и в миналото, много пчелари използват листа и цветове от блатен тъжник, за да дезинфекцират кошерите и да „ориентират” пчелите какво растение да търсят, когато летят.

Народна медицина с блатен тъжник

Нашата народна медицина предлага следната рецепта при болки в стомаха и червата: Залейте една ч.л. ситно нарязани стръкове с чаша студена вода и и оставете течността така 8 часа. Това е доза за 1 ден.

Блатният тъжник успешно може да се комбинира с градинска ружа, лайка и маточина за лечение на храносмилателни оплаквания. Залейте 1-2 ч.л. от сушените билки с чаша вряла вода и оставете сместа да отлежи 10-15 минути. Пие се 3 пъти дневно.

Във вид на тинктура се употребява 3 пъти по 1-4 мл, а като течен екстракт по 2-6 мл.

От коренищата на блатния тъжник също може да се приготви отвара. Сварете 2 супени лъжици от билката в 0.5 л вода за 10 минути. Пие се 3 пъти на ден.

Външно блатният тъжник се прилага за жабурене при зъбобол и кървене на венците, за бани при скрофули и рахит, за компреси при циреи и гнойни рани. Козметично билката се препоръчва сварена в оцет в съотношение 1:10, за втриване в косата с цел заздравяването ѝ.

От дрогата могат да се приготвят и капки. За целта 50 г сухи цветове се заливат с 500 мл алкохол, сместа се оставя се да престои 2 седмици, като се разбърква добре всеки ден, прецежда се и се налива в тъмна бутилка. Приемат се по 15-20 капки 3 пъти дневно.

Вреди от блатен тъжник

Блатният тъжник трябва да се приема само по лекарско предписание и под лекарско надзор, тъй като при асматици може да предизвика лъжлив пристъп. Билката не бива да се употребява от хора, които имат алергия към аспирин.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес