Пащърнакът изобилства от витамини, минерали и много хранителни вещества, от които са налице диетични фибри, фолиева киселина, калий и витамин С.
Според Харвардското училище за обществено здраве ползите от пащърнака са много и разнообразни, особено при редовна консумация. Той принадлежи към семейството на целината, магданоза и морковите. Родом е от Европа и Азия и пренесен в Америка още през 17 век.
Благодарение на фибрите, съдържащи се в пащърнак, се намалява рискът от развитие на диабет, както и се понижават нивата на лошия LDL холестерол. Освен това редовната консумация предпазва от болести на сърдечно–съдовата система, злокачествени заболявания, хемороиди, затлъстяване, инсулт и други.
Фолиевата киселина от своя страна повлиява положително енергийния метаболизъм, здравето на нервната система, както и взима активно участие в синтезата на ДНК, РНК и еритроцитите (червените кръвни клетки).
Адекватният прием на Витамин В9 намалява и риска от депресивни състояния, сърдечни и злокачествени заболявания, както и предотвратява увредите на зрението и слуха в резултат от напредването на възрастта. Фолиевата киселина е особена важна и по време на бременността, като намалява появата на вродени дефекти на плода.
Калият в пащърнака е от съществено значение за функцията на скелетните, сърдечните и гладките мускули, както и за поддържането на костите. Честата консумация на продукти богати на калий намалява риска от инсулт и високо артериално налягане.
Аскорбиновата киселина от своя страна е изключително полезна за костите и зъбите, кожата, кръвоносните съдове и имунната система.
Понеже Витамин С е антиоксидант, той може да инхибира (потиска) свободните радикали, така вредни за организма, благодарение на което предотвратява развитието на остеоартрит, хипертония и сърдечно–съдови заболявания.
Пащърнакът може да бъде сварен, печен или да се приема в сурово състояние. Вкусът му малко наподобява този на моркова, имайки се предвид, че са от едно семейство.
Пащърнакът може да се гарнира и с други зеленчуци, дори и със сладки картофи. Може да се добави към салати, да се приготви на каша, да се използва като заместител на картофеното пюре и други.
Коментари