Хумусът е една изключително здравословна закуска, богата на хранителни вещества, която засища организма и има много добър вкус. В основата си той съдържа нахут и малко зехтин, а като добавка се слагат чесън, лимонов сок, сусамов тахан, сол и черен пипер. Съществуват различни варианти на приготвяне с добавка на едни или други продукти.
Наименованието хумус произлиза от арабската дума нахут, който е в основата за направата на тази кремообразна паста. Той е бил част от менюто в Близкия Изток в продължение на векове.
Нахутът е бобово растение и е отличен източник на фибри. Благодарение на тях се поддържат нормални нива на холестерола, предотвратява се развитието на атеросклероза (натрупване на мастни отлагания по вътрешната страна на кръвоносните съдове) и така се предпазва и сърцето.
Фибрите са ценни и за организма на хора с диабет, защото те успяват да стабилизират нивата на кръвната захар, избягвайки състояния на хипо- (понижени) или хипергликемия (повишени стойности на кръвната захар). Друга благоприятна страна на тази съставка е засилване на чревната перисталтика и предотвратяването на запек.
Витамините и минералите в тази паста са разнообразни. Хумусът е добър източник на фолиева киселина (витамин В9), която е особено важна през ранните фази на бременността за предпазване от развитие на вродени заболявания на плода.
Освен това този витамин намалява риска от развитие на злокачествено заболяване на дебелото черво. Някои изследователи смятат още, че и диетичните фибри, насърчавайки растежа на полезните бактерии в дебелото черво, го защитават от канцерогенните причинители. Нахут е богат и на манган, цинк, мед и желязо, както и на белтъчни субстанции.
С помощта на зехтина в хумуса организмът си набавя необходимите мононенаситени мастни киселини, които са много полезни за здравето на сърдечно–съдовата система. Те понижават нивата на лошия LDL холестерол и регулират стойностите на кръвната захар. Освен това тези мазнини са полезни и за здравето на мозъка.
Хумусът е беден на мазнини и калории (една супена лъжица се равнява на 25 ккал), което го прави предпочитана и здравословна храна за много хора. Според диетолози фактът, че хумусът е богат на протеини, го прави много подходящ борбата с глада и повишения апетит.
Коментари