През летния сезон най-рисковите храни за консумация са рибата и месото, обяви диетологът професор Донка Байкова. Тя съветва хората да внимават с храната, която купуват в горещините.
Професор Байкова каза, че хранителните продукти трябва да се съхраняват изключително внимателно през летните дни. Освен това трябва да се следи и за срока им на годност.
"Всички храни от животински произход са рискови и неправилното им съхранение през лятото може да доведе до сериозни стомашно-чревни проблеми" – заяви диетологът.
През летния сезон, вместо консумацията на месо, се препоръчва да хапваме повече млечни продукти и да пием повече вода.
За да се предпазим от хранително натравяне, трябва да купуваме предимно прясна риба.
От друга страна рибари от Балчик признават пред вестник Стандарт, че в разгара на летния сезон най-пресните риби, които се предлагат, са цаца и сафрид. Към момента уловът е изключително слаб и за нуждите на нашите пазари се внасят попчета, уловени в Каспийско море, и ципура – от Гърция.
"Рибата, която се лови в нашите води, е миграционна. През този период на годината - през юли, тя мигрира и после през август отново се завръща. Според мен има отлични предпоставки тази година да има много риба в морето и смятам, че от началото на август ще се радваме на богат улов на сафрид, лефер, паламуд и други риби" – заявяват рибарите.
Повечето от уловената риба се търгува директно на морето.
Цената на попчетата се движи между 4 и 5 лева, сафрид – между 6 и 7 лева, а хамсията стига 2 лева за килограм.
По-голямата част от предлаганата ципура е гръцки внос и се търгува за около 8 лева на килограм. Килограмът на калкана стига 25 лева, а произходът му е испански.
Порция калкан в някои от заведенията на Балчик ще ви струва между 28 и 32 лева. Според категорията на заведението леферът върви на цени между 20 и 32 лева. Порцията сафрид не надминава 9 лева, а цацата в Балчик стига цената до 5 лева.
Попчетата в капанчета се предлагат на цени от 3.50 до 8 лева, а цацата – около 2.50 лева.
Коментари