Махонията е вечнозелен храст, който расте много бавно. Клоните му се разстилат по земята. Махонията цъфти с красиви жълти цветя, които привличат насекомите с нежния си аромат.
Махонията дава изобилие от плодове – те са малки и кръгли, с дължина около един сантиметър. Тъй като плодовете на махонията много приличат на гроздови зърна, растението е известно и с името орегонско грозде.
Плодовете на махонията първоначално са зелени, след това стават тъмно сини, с леко сиво покритие като боровинките. Много хора отглеждат махонията като декоративно растение, но плодовете на този ценен храст имат много полезни свойства за човешкото здраве.
Плодовете на махонията съдържат богат комплекс от ценни за човека вещества. Те съдържат аскорбинова киселина, известна още като витамин С. Освен това съдържат различни видове алкалоиди и полезни органични киселини.
От много години в САЩ плодовете на махонията се консумират за повишаване на апетита и за подсилване на имунитета.
Плодовете на махонията се борят с признаците на остаряване на организма, укрепват сърдечно-съдовата система, защитават тъканите и неутрализират вредното влияние на свободните радикали.
Поради голямото количество витамин С, което съдържат плодовете на махонията, те са полезни при различни простудни заболявания. Плодовете на махонията са ефективно антибактериално и противовирусно средство.
Тези полезни плодове укрепват стените на кръвоносните съдове.
Екстрактът от плодовете на махония се прилага външно, той лекува различни видове кожни заболявания.
Плодовете на това ценно растение убиват голям спектър от микроби и са много ценни в лечението на различни видове гъбични заболявания.
Те са полезни и в лечението на вирусни разновидности на диария.
Високото ниво на витамин С в плодовете на махонията спомага за възстановяване на организма след оперативна намеса и след прекарани тежки заболявания.
Преди да приемате плодове от махония, се консултирайте със специалист, защото при язва, бременност и други състояния на организма те могат повече да навредят, отколкото да помогнат.
Коментари