Безценният дар на природата. Така диетолозите наричат плодовете, които ние слагаме под общото име горски. Горските плодове съдържат много от необходимите за здравето хранителни вещества. Нещо повече - те са идеалната сезонна храна и се консумират по най-различни начини.
Горските плодове са изключително полезни за здравето. Богати са на фибри, които ни карат да се чувстваме сити, като намаляват апетита. Освен че са любима храна през лятото с неустоими цветове и аромати, те облекчават и симптомите на артрит. Съдържащите се в тях антиоксиданти предпазват организма от инфекции и свободни радикали, които биха могли да увредят клетките и органите.
Многобройните проучвания показват, че горските плодове подобряват когнитивните и двигателните възможности. Поради тази причина те са идеална добавка към храната. Най-голяма полза има от комбинацията на два-три вида горски плодове, независимо дали са пресни, замразени или сушени.
Най-известни са сините и червените боровинки, ягодите, къпините, малините и касисът. Ягодите имат високи нива на фолиева киселина и съдържат повече витамин С дори от портокалите. Калият в тях е полезен за нервната система, а калцият и фосфорът поддържат здравината на костите.
Горските плодове подобряват функционирането на храносмилателната система. Намаляват апетита, предпазват сърцето, очите и кожата. Боровинките съдържат 20 вида антоцианин - антиоксидант, който им придава синьо-лилавия и червения цвят.
Една порция къпини и малини съдържа 8 г фибри - три пъти повече от препоръчителната дневна доза. Изследванията показват, че малините са полезни в борбата и с различните видове рак - на гърдата, на шийката на матката, на дебелото черво, на хранопровода, на простатата. Според експертите малините
са ефикасен инструмент в борбата и срещу затлъстяването, защото съдържат кетони, които стимулират метаболизма и изгарянето на мазнини.
Червените боровинки са не само отличен естествен пробиотик, но помагат и при уринарните инфекции, като предпазват от ешерихия коли. Те са сигурен страж срещу появата на карциноми, подобряват имунната система, защитават черния дроб и мозъка.
Проучване, проведено от Американската асоциация за борба с рака сред сто мъже и жени, стига до извода, че при хората, които редовно консумират горски плодове, има по-малка вероятност да се появят сърдечно-съдови заболявания. Специалните антиоксидантни пигменти в този вид плодове ги правят идеалната храна за мозъка в царството на плодовете и зеленчуците.
Съхранение на горски плодове:
- замразяване - най-простият и бърз начин за съхраняване на горските плодове. Замразени, те са идеални за торти и смутита, тъй като запазват повечето от хранителните си вещества;
- сушене - сушените горски плодове се съхраняват по-лесно от замразените, но обработката им отнема повече време.
Могат да се използват за вкусни здравословни закуски или за приготвянето на торти;
- консервиране - горските плодове са подходящи за приготвяне на компоти, сладка и сокове, след съответна термична обработка. Ако са правилно консервирани, могат да се консумират до две години.
Коментари