Фасулът е растение от семейство Бобови, което идва от Южна Америка. Той е сред растенията, които виреят практически навсякъде. Още през 16 век цяла Европа го познава.
Има много видове бобени зърна. Някои са малки, други големи, кръгли или бели, зеленикави, жълти и дори – черни.
Черният боб е сред най-интересните и вкусни сортове боб. В една малка купичка от него се откриват едва 1 г мазнини, 41 г въглехидрати, 15 г фибри и 15 г протеини.
Тази минимална доза осигурява на тялото 20% от препоръчителното количество желязо за възрастни и 5% от необходимия калций. В него има още магнезий, калий, фосфор, манган, витамини от група B.
Както всеки друг боб, и черният се накисва преди използване, за да се извлекат максимално неговите ползи. Изхвърлянето на водата е спорен въпрос, като решението дали да се предприема това или не е строго индивидуално.
В кулинарията черният боб се използва подобно на обикновения. Той влиза в състава на редица салати, супи, ястия с месо и без месо. С него се приготвя и така любимата ни боб чорба.
Времето за приготвянето му варира според произхода и условията на отглеждане. Най-често са посочени на опаковката. Препоръчва се да се консумира с кафяв ориз или друга храна, която да регулира съдържанието на протеини.
Черният боб, като по-екзотичен вид, се съчетава добре с екзотични подправки. Кореспондира си добре с куркума, карамфил, чили, кардамон, канела.
Мнозина предпочитат да използват черен боб, тъй като той не подува стомаха. Дори напротив – усвояването му образува защита върху червата и стомаха.
Несмилаемите баластни вещества в него наистина са повече, отколкото в лещата например, но съставът му способства бактериите в дебелото черво да произвеждат маслена киселина. Така разграждането се засилва многократно.
Освен всичко друго, черният боб е беден на мазнини и може да се използва във всеки диетичен режим.
Коментари