Млечната суроватка или т. нар. цвик е често подценявана и смятана за отпадъчен продукт. Истината е, че тя може да използва изключително успешно както в кулинарията, така и в козметиката.
Суроватката е изключително нискокалорична, тъй като почти 94 % от състава ѝ е вода. Останалото пък е най-доброто от съдържащото се в млякото. Това сухо вещество представлява пълноценни протеини, в които се съдържат балансиран състав на незаменими аминокиселини.
Тези суроватъчни протеини участват в образуването на кръвните клетки и синтеза на белтъци в черния дроб. В състава ѝ се откриват още витамините А, В, С, Е, биотин, никотинова киселина, холин, млечни мазнини, калций, магнезий и пробиотични бактерии.
Днес мнозина производители използват суроватка при производството на вкусни и изключително полезни напитки. Всеки може да използва суровината и у дома. С нея лесно се приготвят различни коктейли и млечни десерти.
Освен с вкус те радват и със своите лечебни свойства. Продуктите от суроватка доказано запазват забавят стареенето и спомагат за поддържането на добра фигура.
Какво да приготвим със суроватка
Суроватката, извлечена при приготвяне на извара, се прецежда. Може да се използва смесена със зеленчукови сокове, плодове, както и в комбинация с екстракти от различни билки.
Друг продукт, който може да се направи от суроватъчния материал, е желе от суроватка. За целта 2 чаши суроватка се прецеждат и се загряват до температура от 70-80 °C. Добавят се 0.5 с.л. предварително разтворен желатин, плодове по избор, сироп или мармалад, както и захар на вкус. Сместа се разсипва във форми и се оставя за няколко часа в хладилник.
В глобалната хранителна промишленост суроватката се използва при направата на сирене рикота и кафяви сирена. Белтъкът ѝ пък се използва при приготвянето на протеинова хранителна добавка за трениращите. Той може да се открие и в някои детски храни.
Катми със суроватка
Необходими продукти: 2 л суроватка, 1/2 кубче мая за хляб, 1 равна с.л. сол, 1 с.л. захар, 3 яйца, 1 ч.л. сода за хляб, 1.5 кг брашно, 200-300 мл разтопена свинска мас, парче сланина.
Начин на приготвяне: Маята, солта и захарта се разтварят в 2-3 с.л. хладка суроватка. От суроватка и брашно се замесва подобно на кексово тесто. Към него се добавя сместа от маята и захарта. Съдът се похлупва с капак, завива се с одеяло или нещо друго и се оставя на стайна температура около час и половина, за да втаса. Сместа бухва около три пъти.
Яйцата, които трябва да са със стайна температура, се разбиват със содата и се прибавят към тестото за катми. Омесва се добре. Катмите могат да се пекат на глинен или чугунен сач, както и да се пържат в тиган.
Избраният уред се загрява и се намазва със сланина. В него се изсипва необходимото количество смес. Катмите се пекат подобно на палачинки, но са малко по-дебели. Готовите катми се намазват от двете страни с разтопена мас.
Коментари