Нарът е сред най-ценените плодове, най-вече заради своите здравословни и вкусови качества. Когато решим да похапнем от вкусния плод обаче, със сигурност всеки от нас се е сблъсквал с трудната задача да извади плода от кората му.
Първата ни задача, когато избираме нар, е да се уверим, че е добре узрял. Това се обуславя от факта, че за разлика от другите плодове, веднъж откъснат, той не продължава да зрее, а бавно изсъхва.
Именно за да бъдат предпазени деликатните зрънца, кората му е твърда и жилава. Отвътре пък плодът е разделен на сектори, наподобяващи пчелна пита.
Избраният нар трябва да е колкото се може по-свеж. Той трябва да е тежък спрямо размера си. Това означава, че има много сок в зърната. Плодовете с петна или драскотини също са приемливи, стига да нямат цепнатини или спуквания в дълбочина. Формата и цветът не са от особено значение.
Как се бели нар?
Способите за премахване на кората на нара са няколко. Най-ефективният начин за момента е „подводната” техника. Чрез нея се избягват петната и позволява всички зрънца да се съберат.
За беленето на нара са необходими голяма купа с вода, остър нож и гевгир. Първо от плода се премахва коронката, която се изхвърля. С ножа се правят няколко плитки вертикални прореза по кората, подобно на беленето на портокал.
Нарът се потапя в купа. С ръце се разчупва кората през прорезите, под нивото на водата. Полученото е маса от плодчета, кора и белезникава мембрана. С пръсти се освобождават зрънцата от всяко парче кора.
Те ще потънат на дъното, докато останалите частички ще плуват на повърхността. Кората и ципите се обират от повърхността. Зрънцата пък се отцеждат от водата.
Другият начин да се обели нарът, е като много внимателно се опише кръг с ножа в горната част на плода. Капачето се маха и с нож внимателно се правят прорези на кората.
Плодът се разтваря леко над купа или чиния. Зърната, които се ронят при разтварянето, падат вътре. След това кората се премахва много лесно с ръка.
Виж още какво съдържа нарът и как да си направим сок от нар.
Коментари