Боб мунг или папуда представлява семето на растението Vigna radiata. То се отнася към семейство Бобови /Fabaceae/. Във Франция го наричат fèves germées, в Гърция - rovitsa (ροβίτσα), а в Турция - mash filizi. Вирее в Индия, Бангладеш, Пакистан, Индонезия, Камбоджа, Китай, Филипините, Тайланд и др.
Отглежда се най-сполучливо в райони, характеризиращи се с влажно и горещо време. Името на този вид боб произлиза от думата mudga, която се превежда от санскрит като пръскащ лъчи. Малките лъскави топченца на боба със сигурност отразяват слънцето. Те са зеленикави и напомнящи граховите зрънца. Ако се обелят се вижда сърцевина, обагрена в жълто.
История на боб мунг
Боб мунг има древна история. Той започва да бъде култивиран преди много векове от индийците, дали му названието мунг. Корените на тази култура се търсят най-вече по земите, където се намират Индия, Пакистан и Бангладеш. Там неговият прототип се среща в диво състояние. По тази причина боб мунг станал традиционен за местната индийска кухня. Любопитно е, че по време на археологически разкопки в тези райони са откривани овъглени бобчета отпреди много време.
Предполага се, че още преди около 4000 година той вече се е използвал за храна от населението. Смята се също така, че преди около 3500 години се е явявал култивирано растение. Постепенно култивираният боб се разпространява от Индия в Китай, а също и в други страни в Югоизточна Азия. Според изследванията на специалисти боб мунг е пренесен в Тайланд преди около 2200 години.
Състав на боб мунг
Боб мунг има в състава си множество полезни вещества. Тези зелени зрънца съдържат минерали като манган, магнезий, желязо, цинк и селен. Те са източник на въглехидрати, фибри, мазнини и протеини. Богати са на витамин А, витамин В12, витамин С и витамин Е.
Съхранение на боб мунг
Боб мунг не изисква някакви специални грижи по време на съхранение. Както повечето храни, той също трябва да бъде държан на сухо, прохладно и тъмно място.
Готвене на боб мунг
Боб мунг е една от широко употребяваните и ценени култури в източната кухня. Той се отличава с лек орехов привкус. Може да се прилага в различни яхнии с боб, пюрета, бобени супи или като гарнитура на месни ястия. Много добре се комбинира и с морски дарове. Овкусява се с ароматни източни подправки като джинджифил, куркума, къри, сумак, бахар и др. Но можете да го овкусите и според собствените си предпочитания. В източната кухня този боб мунг се съчетава с най-вече с ориз басмати.
Много често се похапва заедно със зеленчуци. Интересно е, че от него се правят своеобразни бобени палачинки. За целта зелените зрънца се накисват за известно време (между 9 и 12 часа), след което се пасират. Полученото пюре се смесва с подправки по избор и малко количество от него се разпределя върху горещ тиган, докато се получи палачинка. Боб мунг служи и за направата на сладка каша с кокосово мляко. В Китай от него се правят бобови кълнове. При това положение зърната се измиват добре и се накусват във вода за 1 денонощие.
После се измиват и се слагат в буркан, който трябва да е покрит с кърпа. Бурканът се държи на тъмно и хладно място няколко дни, докато се образуват кълновете. През това време зрънцата трябва да се измиват 2 пъти на ден. Когато кълновете са готови, могат да се сложат директно в салата или да се съхраняват не много време в хладилник. Ако желаете да сварите боба, знайте, че той няма нужда от предварително накисване. Достатъчно е да го измиете, почистите и сложите на огъня за около час и половина.
Сега ви предлагаме идея за свежа салата с боб мунг, която ще ви презареди с нови сили.
Необходими продукти: 1 чаена чаша кълнове от боб мунг, 2 чаени чаши спанак, 2 домата, 50 г сирене, 3 супени лъжици царевица, 1 стрък копър, 2 скилидки чесън, лимонов сок, джинджифил, къри, соев сос.
Начин на приготвяне:
Измийте и нарежете спанака, доматите и копъра. Сложете ги в купа и прибавете към тях кълновете и царевицата. Овкусете с подправките и разбъркайте. Отгоре настържете сиренето. Бобената салата може да се използва като гарнитура на печено пиле или говежди пържоли.
Ползи от боб мунг
Заради своя богат състав боб мунг се явява суперхрана. Едно от ценните му качества и причината да бъде предпочитан пред другите видове боб, е че лесно се усвоява от храносмилателния тракт, без да образува газове. В индийската народна медицина се препоръчва като храна, подходяща за всеки телесен тип според Аюрведа (Вата, Вата-Питта, Вата-Кафа, Питта, Питта-Вата, Питта-Кафа, Кафа, Кафа-Вата, Кафа-Питта, Вата-Питта-Кафа). Боб мунг е особено подходящ за хората, отказали се от месото, по две причини.
Той съдържа значително количество протеини и аминокиселини, така че не бива изобщо да бъде подценяван от вегетарианците. Другото положително качество на боб мунг (и по-точно на био боб мунг) е, че може да се консумира, без да се налага подлагането му на термична обработка, така че може спокойно да се похапва и от суровоядците. За целта просто се оставя да покълне.
Предимство на боб мунг е, че не съдържа глутен. Следователно може да се приема и от хората с глутенова непоносимост. Припомняме, че броят на хората, които са диагностицирани с цьолиакия нараства.
Коментари