Старите гозби и модерните рецепти е една обширна тема, която предполага много сравнения и изводи. Тя е и интересна, защото се оказва, че храната на предците ни днес неочаквано се оказва нещо, което буди огромен интерес и има много почитатели. Това важи с пълна сила за един стар хранителен продукт - царевичният грис.
Тъй като днес тази храна става все по-търсена, добре е да се знае какво представлява, как се приготвя и от какво и в какви рецепти може да участва.
Описание на царевичен грис
Царевичният грис на практика представлява грубо брашно, получено след обработка на сушена царевица. Тя се смила на малки зърна, но не толкова фино, както за брашно.
Грисът се получава при смилане на твърдо зърно и затова не кипи при готвенето и запазва формата си. Царевичната крупа е в състояние да запази свойствата си, след като е сготвена. Може да се вари или да се пържи. Независимо как е приготвена, царевичната каша има благоприятно действие върху организма и действа положително на чревната дейност. Нормализира както нервната, така и мозъчната дейност, засилва организма и действа възпиращо на стареенето. Затова днес е преоткрита като полезна е бюджетна храна.
Хранителният състав и свойствата на царевичния грис зависят от това дали е пълнозърнест или рафиниран. За да се получи пълнозърнест царевичен грес с високо качество може да се направи собственоръчно като се смелят зърна царевица. В миналото за целта са ползвали каменни хаванчета, с които са стривали зърната. Днес се използват мелници, където царевичният грис се получава като страничен продукт от смилането на царевичното брашно.
Хранителен и химически състав на царевичния грис
Обиконвено се дава информация за съдържанието в 100 г сух продукт. Той съдържа:
- 12.6 г вода
- 12.68 г белтъчини
- 1.05 г мазнини
- 68.93 г въглехидрати
- 3.9 г фибри
- 360 калории
Витамини в царевичния грис
Този продукт съдържа завидни количества витамини:
- 0.387 мг витамин В1
- 0.28 мг витамин В2
- 0.08 мг витамин В3
- 0.58 мг витамин В5
- 0.103 мг витамин В6
- 72 мкг витамин В9
Минерално съдържание на царевичния грис
Забележително е и минералното съдържание:
- 186 мг калий
- 17 мг калций
- 47 мг магнезий
- 1 мг натрий
- 136 мг фосфор
- 1.23 мг желязо
- 619 мк манган
- 189 мк мед
- 1.05 мк цинк
Всички дози са в 100 грама царевичен грис.
Здравословни ползи от царевичния грис
Благодарение на химическия и хранителен състав, царевичния грис има редица ползи за здравето от консумацията му.
Царевичният грис предпазва от преяждане
Тъй като засища добре тялото за дълго, тази храна пази организма от прекомерно ядене. Така може да се поддържа здравословно тегло и да се избягват излишни килограми.
Царевичният грис повишава енергията
Грисът от царевица е подходяща храна на активно живеещи хора. Той зарежда тялото с енергия и предотвратява умората. Добре е към ястието с царевичен грис да се добавят зеленчуци, които добавят вкус и фибри към тази проста и ефективна храна.
Поддържа здравето на костите и нервната система
С тази храна може да се повиши костната плътност и да се укрепи здравината на костната система. Цинкът, фосфорът и магнезият пък поддържат нервната система.
Царевичният грис подобрява здравето на сърцето
В този продукт се съдържа селен в отлични дози, а той пази от инфекции и укрепва имунитета. Затова е подходящ за сърдечното здраве, пази от инфаркт и сърдечна недостатъчност.
Царевичният грис пази от анемия
В гриса има желязо в изобилие. С храни, богати на желязо, се подобрява кръвообращението и се осигурява повече гориво за тялото.
Как действа грисът на тялото, когато се приема като храна
Този продукт съдържа много калий и магнезий, а когато двата елемента се комбинират, те се превръщат в щит за сърдечния мускул. Това нормализира този важен орган и профилактира сърдечно-съдовите заболявания.
Натрупвайки токоферол или витамин Е, тялото успешно се възстановява след дълго боледуване или тека операция. Това вещество е естествен антиоксидант и в същото време източник на младост и свежест. Затова редовното хранене с царевичен грис пази младостта на кожата, възстановява увредената коса и кожа, а ноктите блестят.
Сиренето концентрира много желязо. Елементът е необходимо както на възрастни, така и на деца при борба с анемията или като профилактика срещу нея. Затова е добре да се яде грис от нежната част в критични дни, когато дамите губят повече кръв.
Цинкът осигурява отличната функция на мъжката и женската полова система. Той се грижи и за черния дроб. Витамините от група В са нужни, за нормализиране на психо-емоционалния фон и стабилна работа на централната нервна система.
Прословутата каша от грис, с която са израснали поколения българи, зарежда тялото с енергия. Подобрява паметта, визията и възприятията. Необходимо продукт е за всички възрасти. При най-възрастните профилактира деменцията.
Лекарите настояват хората с хронични заболявания на бъбреците да включат царевичният грис в менюто си. Ястието е подходящо и за болни с болести на хранопровода, стомаха и пикочния мехур.
Царевичният грис има обгръщащо действие. Когато се приема, той защитава стените на стомаха, облекчава болките и спазмите, премахва насъбрана слуз или токсични вещества от храносмилателния тракт. Всички тези ползи се смятат за отлична превенция срещу стомашно.чревни ракови заболявания.
Царевичната грис каша съдържа оптимален баланс на мазнините, протеините и въглехидратите. Това позволява да бъде включена в диетичното хранене. Необходимо е да се редуват ястия, приготвени с мляко с такива, които са приготвени с вода. Така през време на цялото диета организмът се чувства добре.
Употреба на царевичен грис в кулинарията
Най-често от царевичен грис се прави каша. Тя може да се свари с вода или с прясно мляко. Много подходяща е за малки деца, но и за възрастни и стари хора.
Освен това с царевичен грис се приготвят запеканки, пудинги, мусове. Може с него да се поръси формата за печене вместо брашно, да се панират меса или зеленчуци. Добавя се в супи и сосове за получаване на по-гъста консистенция. Най-популярен у нас е продуктът за направа на качамак.
Може да опитате царевичен грис със сирене, с круша, да си направите овчарски пай, палачинки или тутманик, царевичен кекс или дребни сладки и не на последно място популярния десерт грис халва, който традиционно с прави с пшеничен грис.
Най-добре да се съхранява в метален съд, плътно затворен. Добре е да няма пряк досег със светлина, за да се запази в подходящ за използване вид.
Противопоказания за използване на царевичен грис
Тази храна се приема добре от всички възрастови групи, но все пак има някои случаи, когато трябва да се внимава с нейната употреба. Не бива да се яде прекалено често. Големите количества фосфор при прекомерно често хранене, може да отделят калций и да увредят костната тъкан.
Царевичната каша не бива да се дава също на деца с проблеми с дванадесетопръстника, както и на бебета под 9 - месечна възраст.
Болните от гастрит също трябва да я изключат от менюто си, но при повишено ниво на киселинност трябва да се яде умерено след продължителна топлинна обработка.
Болните от панкреатит също трябва да я изключат от менюто, но е подходяща за страдащи от диабет.
При язва, дистрофия, при запек и ниски нива на фибриноген не е добра идея да се яде царевичен грис.
Използвайте царевичен грис, за да приготвите вкусни и полезни рецепти като:
- полента.
Коментари