Грисът е ценен хранителен продукт, който се получава от смилането на пшенични или царевични зърна, в резултат на което ние познаваме пшеничен и царевичен грис. Широката му употреба в кулинарията е доста застъпена у нас, но и в други страни с грис се приготвят различни хлябове с грис, сладкиши с грис и каши с грис.
Видове грис
Основно грисът бива два вида - едрозърнест грис, който се получава след еднократно грубо смилане на зърното, и дребнозърнест грис, чиято обработка е по-прецизна и се пресява след първото мелене или след повторно мелене на едрозърнестия грис.
Размерите на гриса са съответно от 0.25 до 0.75 мм.
За производството на тестото на макарони, кускус, спагети и други тестени изделия дребнозърнестият грис е основна суровина. Интересно е да се отбележи, че въпреки че е по-ситно смлян, грисът е по-зърнест продукт от брашното.
Състав на гриса
По данни на USDA Nutrient Database в 100 грама сух грис се съдържат:
Вода - 12.67 г
Белтъчини - 12.68 г
Мазнини - 1.05 г
Въглехидрати - 68.93 г
Фибри - 3.9 г
В 100 грама грис средно се съдържат около 360 калории (в зависимост от сорта на пшеницата).
От витамините в гриса може да завидни количества на: Витамин В1 (тиамин) - 0.387 мг, Витамин В2 (рибофлавин) - 0.28 мг, Ниацин (витамин В3 или РР) - 0.08 мг, Витамин В5 (пантотенова киселина) - 0.58 мг, Витамин В6 (пиридоксин) - 0.103 мг, Фолиева киселина (витамин В9) - 72 мкг.
Минералното съдържание на гриса е също голямо. В 100 г продукт се съдържат: Калий - 186 мг, Калций - 17 мг, Магнезий - 47 мг, Натрий - 1 мг, Фосфор - 136 мг, Желязо - 1.23 мг, Манган - 619 мкг, Мед - 189 мкг, Цинк – 1.05 мг
Грис в кулинарията
Грисът има широко приложение в приготвянето на много каши с грис, сосове, супи, запеканки, сладкиши, хляб, питки, тутманици, десерти с грис и разнообразни кремове. Любимото на много българи ашуре е немислимо да се приготви без грис. С грис може да приготвите различни видове щрудел и пудинг, както и много закуски с грис, гарнитури, предястия.
Грисът има способността бързо да увеличава обема си няколко пъти при кулинарна обработка. В повечето случаи грисът се вари, за да набъбне, но в някои рецепти с грис (например за плодови пити) се използва и суров, защото тогава той поема влагата или течността.
Макар и да се приготвя сравнително лесно, има няколко важни правила, които трябва да се спазват при правенето на млечна каша с грис. Необходимо е да се използва точното количество продукт за количество течност, в противен случай рискувате кашата да стане твърда и не особено приятна на вкус. Обикновено на опаковката на продукта се посочва точните мерки и съотношения на течността и гриса.
Когато приготвяте каша, крем с грис, той трябва да се сипва бавно във вече кипнала вода и да се бърка непрекъснато до сгъстяване. Ако не се бърка, ще се получат неприятни бучки и няма да достигнете до желаната гладка консистенция. Самият грис не бива да се вари повече от 2 минути, защото това освен че влошава вкусовите му качества, води до загубата на много от ценните вещества в него.
Винаги приготвяйте кашата с грис малко преди самото ѝ поднасяне. Особено приятна кашата става с добавка на краве масло, малко ядки, сушени плодове, сладка, мармалади и дори бисквитки. Задължително подслаждайте грисовата каша, защото грисът е безвкусен.
Рецепта за мляко с грис
Загрейте в съд на водна баня на котлона 800 мл прясно мляко, 500 мл вода и 1 к.ч. захар, докато сместа кипне. Сипете на тънка струйка пшеничения грис при непрекъснато бъркане и оставете да се вари 5-8 минути, като не спирате разбъркването. Снемете от котлона, добавете ванилия и разсипете в купички. По желание може да добавите в гриса ядки или сушени плодове. Оставете купичките да изстинат напълно в хладилник и поднесете обърнат в чинийка.
Ползи от гриса
Грисът е не само апетитна храна, но и един от здравословните продукти, които често може да присъстват на масата ни. Грисът е лесно смилаем от организма, което го прави подходяща храна при стомашни проблеми. Това е причината и грисът да се използва за приготвяне на бебешки каши. Нерядко се съставят и хранителни режими или пък различни диети за отслабване с грис.
Грисът е с богато съдържание на витамини и минерали, високото съдържание на белтъчини и лесно усвоим от храносмилателната система. Той притежава способността да извежда от тялото ни мазнините и слузите. Всичко тези ползи са възможно само ако се консумират умерени количества от продукта.
Вреди от гриса
Ако включвате в менюто си малки количества грис, това не би трябвало да доведе до нежелани реакции и последици. Но е важно да се отбележи, че не бива да се прекалява с консумацията му, защото грисът съдържа глутен. Глутенът и в частност глиадина (гликопротеин, в глутена) може да се провокира развитието на алергични реакции, диария, дерматит и екземи. Има данни от проучвания, че около 15% от възрастните хора имат непоносимост към глутен, което прави гриса противопоказна храна за тях. Каши с грис се трябва да се дават на пеленачета, под 1 годинка.
Диети с грис
Грисът е един от компонентите на прословутата Средиземноморска диета, която доказано помага на спазващите я по-рядко да се разболяват от най-разпространената форма на старческо слабоумие – болестта на Алцхаймер. Диетата включва предимно риба, зеленчуци и макаронени изделия на база грис. Тази диета помага да се справим с депресията, да подобрим паметта, да се контролира нивото на холестерола. Може да си правите и разтоварващ ден с грис всяка седмица, като през деня трябва да похапвате каша с грис, вода и малко канела, както и да пиете поне 2 л вода. Позволени са 1-2 ябълки.
Коментари