В хмела, който се използва за производството на бира, се съдържа съединението ксантохумол, за което учените вярват, че ни предпазва от деменция. Полезните свойства на съединението са привлекли вниманието на специалистите отдавна – ксантохумолът е антиоксидант, предпазва сърдечно-съдовата система. Смята се, че има и противоракови свойства.
Освен това предпазва мозъчните клетки от увреждане и може да забави развитието на заболявания като Паркинсон или Алцхаймер, категорични са специалистите.
Има все повече доказателства, че оксидативните увреждания на невроните играят съществена роля за появата на мозъчно заболяване, обясняват учени. Специалистите, които провеждат проучването са от факултета по химия и химически технологии от университета Ланчжоу.
Ако изследователите успеят да открият метод, който да предпазва тези нервни клетки от увреждане, е напълно възможно заболявания като Паркинсон и Алцхаймер да станат лечими.
Въпросното съединение, което се съдържа в хмела – ксантохумол, може да постигне именно такъв ефект. Съединението помага за предпазването от два вида рак – на гърдата и простатата, посочва се в предишно изследване, което е дело на германски специалисти.
Веществото успява да блокира извънредната активност на тестостерона и естрогена, освен това попречва на освобождаването на протеина PSA, който пък стимулира развитието на рак на простатата.
Пълноценният сън също помага да се избегнат евентуални проблеми с мозъка в напреднала възраст, твърди се в друго изследване.
Достатъчно е човек да спи по осем часа, за да не го споходи болест като Алцхаймер убедени са учените, които провеждат изследването. Проучването показва, че сънят помага мозъка по-добре да обработи информацията от деня, като по този начин паметта ще се засили.
Натуралното кафе, което се консумира в умерени количества, също може да предотврати развитието на Алцхаймер. Руски учени обясняват, че кофеинът помага на мозъчните клетки, като намалява износването и възпалението.
Коментари