Гъбата Рейши или Ганодерма Луцидум (Ganoderma lucidum) се използва в източната медицина от хиляди години за насърчаване на здравето и дълголетието. Споменава се в най-старата китайска фармакопея. В древността се е смятало, че тази гъба има необикновена сила. В китайските легенди дори и се приписва способността да направи човек безсмъртен.
В дивата природа гъбата Рейши се среща рядко, главно в южните, югоизточни райони на Азия в гъсти планински гори, върху отслабени и умиращи дървета с твърда дървесина. Има мнение, че в древността "магическата" сила на Рейши се е приписвала именно защото е било трудно да се намери. Само богатите, привилегировани членове на обществото можели да си позволят лечение.
Какъв е съставът на гъби Рейши
Плодното тяло, спорите и мицелът на гъбата Рейши съдържат около 400 биологично активни съединения с имуномодулиращи, противотуморни, антиоксидантни, противовъзпалителни, регенериращи свойства. Много от тях са специфични за този вид гъби.
Съставът съдържа протеини, мазнини, въглехидрати, фибри, витамини, макро-, микроелементи. Протеинът включва всички есенциални и неесенциални аминокиселини, но е особено богат на лизин и левцин.
Основните групи вещества, отговорни за биологичната активност на Рейши, включват:
- тритерпени, главно ганодерова и луциденова киселини;
- пептидогликани (полизахарид-пептидни комплекси);
- полизахариди.
В допълнение към тях в рейши са открити β-глюкани, лектини, феноли, стероиди, алкалоиди, етерични масла, фитонциди, ензими, кумарини, полиненаситени мастни киселини, нуклеозиди (аденозин, гуанозин).
Витаминно-минералният състав включва витамини С, D, Е, група В, каротин, калий, калций, фосфор, магнезий, селен, желязо, цинк, мед, манган.
Особено ценена е с високото си съдържание на редкия микроелемент германий, който има интерфероногенни свойства, допринася за насищането на тъканите с кислород. Тази гъба има 10 пъти повече германий от женшена!
Чудодейни ползи за здравето от гъбите Рейши
В традиционната източна медицина Рейши се използва като адаптогенно средство, укрепва цялото тяло, повишава устойчивостта на стрес, работоспособността и спомага за поддържане на оптимално физическо и психическо здраве. Средства, базирани на нея, се предписват за лечение на неврози, безсъние, хипертония, рак, чернодробни заболявания, възпаления на дихателната система, лошо храносмилане, висок холестерол.
Основните биологични свойства на Рейши
- насища клетките с кислород;
- подобрява снабдяването на органите и тъканите с хранителни вещества;
- антиоксидантно действие;
- забавя стареенето;
- противовъзпалително, антибактериално, антивирусно средство;
- има имуностимулиращо действие;
- помага при остри и хронични инфекции и възпалителни процеси;
- противораково действие;
- подобрява състоянието при автоимунни заболявания;
- неврозащититно действие;
- помага при безсъние, тревожност, депресия, стрес, лошо настроение;
- хепатопротективно, защитава черния дроб и бъбреците;
- хипогликемично, намалява нивата на кръвната захар, помага придиабет, инсулинова резистентност, затлъстяване и хормонален дисбаланс;
- подобрява работата на сърдечно-съдовата система;
- антикоагулантното действие, предотвратява образуването на кръвни съсиреци;
- нормализира реологичните свойства на кръвта;
- нормализира кръвното налягане;
- хиполипидемично;
- ускоряват микроциркулацията в тъканите, което също така стимулира регенеративните процеси;
- помага при язвени лезии на стомашно-чревния тракт;
- силно антихистаминово действие, помага при алергии.
Рейши се грижи не само за здравето, но и за красотата. Намиращите се в нея микроелементи, полизахариди, пептиди, етерични масла активират пластичните процеси, като по този начин подобряват състоянието на кожата, ноктите и косата.
Странични ефекти на гъбата Рейши
Като правило, гъбите Рейши се понасят добре от хората, но дългосрочната употреба (около 4 месеца или повече) може да доведе до незначителни странични ефекти, включително:
- разтройство;
- храносмилателни разстройства;
- сухота на лигавицата на носа и устата;
- световъртеж;
- обрив и сърбеж по кожата;
- главоболие;
- кървене от носа;
- поява на кръв в изпражненията.
По правило тези неприятни симптоми не причиняват силен дискомфорт и бързо изчезват след спиране на лекарството. Дългосрочната употреба на гъба Рейши може да бъде опасна за черния дроб - в резултат на няколко проучвания е установено, че тази добавка води до токсично увреждане на този орган.
Противопоказания за употреба на гъбата Рейши
Рейши под всякаква форма е противопоказана при:
- кърмене;
- заболявания на кръвта;
- хирургично планиране;
- хипотония (ниско налягане).
Когато нивата на тромбоцитите са ниски, добавките с Рейши увеличават вероятността от кървене.
Вижте още:
Коментари