Сред научните среди елемента германий е добре познат. Това се дължи на откритието, че той е по-добър полупроводник дори от силиция.
В сферата на здравето елементът също има място, но нещата са по-спорни, спекулациите са доста - вероятно заради възможните му лечебни ефекти при сериозно заболяване като рака.
Източници и добив на германий
Германият е химичен елемент, заемащ средно място между силиция и калая в 14-та група на периодичната таблица на Менделеев. В чиста форма германият е твърд, лъскав, чуплив металоид със сиво-бял цвят. Кристалите му са подредени по същия начин като въглеродите в диаманта. Притежава свойства както на металите, така и на неметалите.
Откриването на германия се случва през 1886 година благодарение на Клеменс Винклер, но икономически значим елементът става след 1945 година.
Елементът е широко срещан в природата, но рудите му са редки находки, защото е силно радиоактивен, за да се намира в чиста форма.
Съществуват промишлени зони, в които се добива германий, който след това се пречиства.
Ползи от германий за здравето
Полезното действие на елемента германий за здравето е доста противоречиво. Смята се, че приемът на германия има благотворно влияние върху имунната система. Той подпомага достъпа на кислорода до тялото и така създава чувство на жизненост в тялото. Смята се, че унищожава и свободните радикали. Смята се също, че предпазва от радиация, макар самият да е радиоактивен. Има сведения, че може да подобри лечението на алергия и астма, рак и СПИН.
Лечение на рак
Някои форми на германий се смятат за ефективни за алтернативни форми за лечение на различни форми на рак като тези на гърдата и дебелото черво. За друга форма пък се смята, че може да повлияе лечението на рака на кръвта.
Лечение на хепатит
Една специфична форма на германий се смята за способна да повлияе лечението на хепатит B, но са нужни много изследвания, за да се провери и докаже такова предположение.
Практически употреби
Германият се използва за лечение на сърдечни заболявания и такива на кръвоносните съдове, висок холестерол, високо кръвно налягане.
Може да повлияе лечението на остеоартирт, ревматоиден артрит, остеопороза.
Ефективен е също при лечение на отравяне с тежки метали, депресии, вирусни инфекции.
Странични ефекти от германий
Приемът в чист вид на германий през устата не е безопасен. Има опасност от бъбречна недостатъчност и смърт при такива употреби. Може също да предизвика анемия, мускулна слабост, нервни проблеми. Не бива да се използва от бременни или кърмещи жени, а позволената дневна доза е 0, 5 милиграма.
С кои храни да си набавим германий
Растителни са източниците на органичен германий. От т.нар. адаптогени, които подпомагат функциите на самоизлекуване на организма, може да хапвате редовно:
- гъби Рейши;
- женшен;
- алое вера;
- чесън;бял лук;
- годжи бери;
- броколи;
- коприва;
- хлорела.
Имайте предвид, че в най-големи количества елементът германий се среща в млякото. В нашето тяло най-много германий има в мускулната тъкан. С ежедневното хранене си набавяме към 1.4-1.5 мг германий. Имайте предвид, че той бързо се изкарва от тялото чрез урината, придвижвайки се преди това от тъканите.
Коментари