Вкусът става нещо сложно за рецепторите ни с напредване на възрастта. Колкото повече остаряваме, толкова по-малко можем да оценим храната, която преди това сме обичали.
Учени във Великобритания са провели интересен тест. Те са разпитали над 1950 души, които споделили кои храни са мразели като малки, а сега обожават.
Един от интересните факти е, че бебетата се раждат с вроден апетит към сладкото. Те имат над 30 000 вкусови рецептори. С времето обаче само една трета от тях остават и то най-вече върху езика.
Като деца не можем да усетим истинския вкус на някои храни. Учените са установили, че има точно определена възраст, на която започвате да харесва храни, подходящи за пораснали. Средно тя е около 22 години. В този момент останалите вкусови рецептори се загубват, а съсредоточените на езика започват да разпознават все по-осезаемо всичко, което сложите в устата си.
На тази възраст започваме да усещаме и най-вече да оценяваме вкусове като чили сос, авокадо, козе сирене, лук и други храни, които като малки не сме понасяни. Специалисти дори са направили списък с 20 храни, които малко деца обичат, но след пубертета преоткриват.
Освен споменатите в списъка влизат още чесън, хрян, спанак и кисели краставички. Една от нетипичните храни – козето сирене, е на челно място по мразени храни в детството. Може да го оцените едва след 28-та си годишнина. Подобен на него е и случаят със стридите и мидите, които се преоткриват някъде на около 24 години.
На перфектния си вкус обаче може да се радвате само, докато станете на 45 г. С времето част от вкусовите луковици по езика атрофират и вкусът отслабва. Промяната е необратима и се усеща след 40-те.
Проблеми с вкуса могат да настъпят както поради нормалните процеси на стареене, така и следствие на редица състояния, заболявания и травми. Всеки проблем с вкусовите рецептори може да се определи точно с електрогустометрия - изследване на езика чрез ток.
Коментари