От хилядолетия в Средиземноморския регион козето сирене е един от основните хранителни продукти. Това се дължи на факта, че козето мляко и сирене са по-полезни от кравето, защото се усвояват по-леко от тялото и влияят благотворно на храносмилането.
Характеристика на козето сирене
По отношение на консистенцията козето сирене е много разнообразно - от прясно и меко, с благородна плесен до твърдо. Ароматът му също може да бъде различен - от мек до силен и остър. На вкус може да се определи като леко кисело.
Решаващи за аромата, плътността и вида на сиренето са използването мляко, начинът на производство и зреенето му. Правилото е, че колкото по-дълго зрее козето сирене, толкова ароматът му е по-интензивен.
Младото козе сирене има мек вкус, зрялото - пикантен и интензивен. Младото козе сирене може да се маже лесно, докато зрялото е твърдо.
По своето съдържание козето сирене не е много различно от кравето, но съдържа по-малко мазнини и млечни белтъчини. Затова кръгът на хората, които могат да го консумират, е по-широк. Мастните киселини в него са по-лесни за храносмилане, а полезните млечно-кисели бактерии са в по-голямо количество, което прави продуктът препоръчителен.
Консумацията на козе сирене се препоръчва за нормализиране на холестерола, за профилактика на злокачествени образувания, при заболявания на дихателните пътища и туберкулоза. Може да отстранява радиоактивни елементи и тежки метали от тялото.
Употребата на козето сирене в кулинарията се определя от неговите характеристики и ползи, както и от вкусовите му качества.
Кулинарна употреба на козе сирене
Тъй като този продукт има широк спектър от характерни особености, на трапезата може да се поднася както натурално, така и подправено.
У нас козе сирене се консумира основно нарязано на парчета и поръсено с червен пипер, чубрица и олио или натурален зехтин. С тези подправки козето сирене може и да се маринова в стъклен буркан.
При консумацията най-простото приложение е с хляб.
Най-популярната термична обработка на продукта е пърженето. Рецептите с панирано, мариновано, запечено козе сирене с карфиол, лингуини, с пилешко и различни билки са сред кулинарните изкушения на фината кулинарна практика.
Козето сирене се гарнира със смокини към салатата.
Прясното козе сирене е подходяща съставка за приготвяне на кремообразни сосове.
Често козето сирене се поднася с плодове. Освен смокините, подходящ тандем за него са ягодите, сушените плодове, а също и медът.
Козето сирене с плесен пък върви много с вино - Шардоне, Совиньон Блан или Розе.
Коментари