Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Новини»Българинът е ял по-малко хляб, но е пил повече алкохол

Българинът е ял по-малко хляб, но е пил повече алкохол

Антония Р.Антония Р.
Джедай
1k1232
Хляб

Проучване на НСИ показа, че през последните 15 години българите са намалили консумацията на хляб, но потреблението на алкохолни напитки се е увеличило.

От 1999 година до 2014 година един българин е изпивал по средно 19.6 литра алкохол на година, а само през изминалата година един човек у нас е изпил средно 27 литра алкохол за 12 месеца.

За сметка на това намалява потреблението на хляб, особено на белия. През последните 15 години българите са слагали на трапезата си средно по 100 хляба годишно.

Според данните на Националния статистически институт консумацията на хляб е паднала от 150 хляба на 100 хляба годишно от 1999 година.

Същата тенденция забелязват и хлебарите у нас, които обвиняват диетолозите и здравните експерти за по-ниската консумация. По техни думи специалистите, които обвиниха белия хляб за нарастващото наднормено тегло на нацията ни, са отговорни за драстичния му спад на пазарите у нас.

От Федерацията на хлебарите и сладкарите в България казват, че хапването на 200-250 грама хляб на ден не е вредно и е напълно нормално за нашата култура.

По техни наблюдения, макар че българите са ограничили консумацията на хляб, те продължават често да похапват торти, пасти и други сладкарски изделия, които освен че водят до затлъстяване, са и опасни за здравето.

Сладки изделия

По-често през последните години се е пиело и алкохол у нас. Най-нараснала консумация е отчетена при бирата, като един българин е изпил по средно 74 литра от кехлибарената течност за една година.

По-често сме слагали и пържоли на трапезата си, като количеството, с което сме увеличили месото, е 100 грама за една година. Пиели сме и повече прясно мляко за този период.

По-рядко обаче сме купували колбаси, а според специалистите причина за това са проверките през последните години, които доказаха, че надениците и кренвиршите у нас се пълнят с различни шокиращи съставки.

Намаляла е консумацията на плодове и зеленчуци със средно 5 килограма на година. Леко понижение се наблюдава и при потреблението на кисело мляко.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest