Родом от североизточна Бразилия, дървото на кашуто се отглежда днес и в много други страни. Плодовете му представляват ядки с много приятен кремообразен, леко сладникав и маслен вкус. Кашуто е полезно - то подпомага функцията на редица органи и системи в човешкия организъм.
На 23 ноември се отбелязва и Международния ден не кашуто, така че не пропускайте днес да хапнете шепа ов вкусните ядки. Те са чудесен източник на ценни и важни за здравето хранителен вещества.
Съществуват ползи от кашуто за здравето на сърцето. Богато на мед, то подпомага организма в усвояването на желязо. Медта е важна за растежа на костите, правилното нервно функциониране, за здравината на косата. Също така този химичен елемент предпазва от вредното въздействие на свободните радикали.
Кашуто е богато и на магнезий. Така костната структура се поддържа здрава, релаксира се мускулатурата, нормализира се артериалното налягане, намалява честотата на мигренозни оплаквания.
Има проучвания, посочващи кашуто като средство за борба със злокачествените заболявания. Малките извити ядки съдържат флавоноиди, които заедно с медта се борят успешно с раковите клетки на дебелото черво.
Мазнините в ядките от добрите. Това ги прави подходящи при диети, защото те успяват и да потиснат апетита.
Маслото от кашу е страхотно, намазано върху пълнозърнест хляб. Добавено към салати, основни ястия, десерти придава много приятен и различен вкус. А така ще поднесе на организма и изобилие от важни хранителни вещества.
Естествено, ядките могат да бъдат и изпържени, но е най-добре да се похапват в суров вид (всъщност суровото кашу е варено) или изпечени. Могат и да се накиснат през нощта, а на сутринта да бъдат пасирани и използвани за направата на палачинки например.
За по-ясна представа колко полезно и здравословно е кашуто, нека видим какво се съдържа в 100 грама от него:
553 калории, 18.2 грама протеини, 0.4 грама мазнини, калций 37 мг, мед 2.19 мг, желязо 6.68 мг, магнезий 292 мг, манган 1.66 мг, фосфор 593 мг и калий 660 мг.
Коментари