Арменската кухня е най-старата в кавказкия регион и една от най-старите в Азия. Характерните ѝ черти са се запазили от хилядолетие преди новата ера - в периода на формирането на арменския народ до наши дни.
В миналото населението на днешна Армения започва да готви на вертикалната пещ за готвене тонир. Оттам тя става популярна из цялото Задкавказие. Готвенето в тонир придава необикновена специфика на всичко, което се приготвя в него - хляб, месо, риба, зеленчуци.
Именно в тонир се пече популярният арменски хляб лаваш. Той представлява дълга около метър и тънка, лесна за извиване ивица тесто. И до днес в селските райони на Армения местните се запасяват с лаваш за зимата, като го сушат и складират в земята. Преди консумация е нужно само да се напръска с вода и загрее.
Днес традиционните арменски ястия могат да се определят като остри, с ясно изразен пикантен вкус. Подправките са основен момент, като най-често използваните са кимион, пипер, чесън и различни ароматни зелени растения. Най-често приготвяните меса са телешкото и агнешкото. Свинското се употребява доста по-рядко.
Подобно на ястията, ордьоврите в арменската кухня също са с доста остър вкус. Характерният и обичан от арменците суджук съдържа в себе си много ароматни и люти съставки като канела, чесън и люти чушки.
В арменската кухня, подобно на българската, се използват много зеленчуци. Доматите, краставиците, зелето, патладжаните, картофите, морковите, спанакът, аспержите, тиквата, зеленият фасул, бамята, тиквичките и още много други се готвят активно.
Много от тях се влагат и в различни ястия в съчетание с местни и рибни продукти. Може би най-любимият зарзават е патладжанът, от който се приготвят схторац - рулца от сини домати с млечна плънка с чесън.
Арменците използват и плодовете за готвене. Дюли, сливи, лимони, нар, стафиди и други се използват при приготвянето на ястия с месо и с риба. Сушените кайсии пък се използват за облагородяване на ястия с агнешко и други меса или пък различни супи, например с леща.
Освен зеленчуците, плодовете и месото значително място в арменската кухня заемат ястията от брашно и зърнените храни. Освен традиционният хляб лаваш арменците приготвят и своеобразните питчици аритша. От грухана пшеница пък се прави каша с пилешко месо, наречена ариса. Особено любими на всички арменци са и различните пилафи от ориз.
В арменската кулинарна традиция е застъпено и използването на млечно-кисели продукти. Сред тах най-разпространен е мацунът, който се приготвя от краве, овче и биволско мляко.
Още традиционни рецепти от арменската кухня: Арменски бойкоси, Арменски кюфтета, Арменски сладки.
Коментари