През лятото на българския пазар има изключително голям избор на плодове – най-предпочитани през сезона си остават дините и пъпешите. Леко охладени, тези плодове са чудесен начин да се спасим поне за малко от летните горещини.
Полезните качества на динята са неоспорими – тя ще утоли жаждата и ще улесни уринирането. Плодът подобрява и кръвообращението. Червеният вкусен плод помага да пречистим организма си и да се чувстваме сити през горещите дни, без да имаме усещането, че сме преяли.
Динята е особено подходяща и при други състояния – можете да я хапвате при нервност, силно потене или висока температура, които са причинени от лятна настинка. Повече от 90 на сто от теглото на динята е вода, но не само сърцевината е полезна.
Могат да се използват семките и кората – в семките например има голямо количество белтъчини и мазнини, от които се приготвя растително масло.
В Китай семките от диня се ядат и като ядки – леко изпечени на скара. От кората на динята се приготвя чай, а на някои места по света я хапват като салата, смесена със сусамово олио, захар, оцет и малко сол. Кората също подобрява уринирането, както и секрецията на течностите в човешкия организъм.
Сърцевината на динята съдържа много полезни за организма вещества – богата е на фибри, желязо, магнезий и калий. В плода се съдържа и голямо количество витамин С, А, както и витамини от група В.
Препоръчва се да се консумира от хора, които имат анемия, подагра, ревматизъм, артрит. Специалистите твърдят, че е полезна и за хора, страдащи от порок на сърцето, високо кръвно налягане (хипертония), стомашна язва, проблеми с черния дроб и пр.
Сокът на червения воднист плод пречиства черния дроб, както и бъбреците – помага за разтварянето на солите, предотвратява образуването на камъни в бъбреците при запек.
Пъпешът, макар и с не толкова сериозно съдържание на вода, е също един от най-обичаните плодове през лятото. Можем да открием на пазара различни сортове, които имат различен аромат, форма и дори цвят.
Меката част на ароматния летен плод съдържа белтъчини, въглехидрати, захари, нишесте – пъпешът е богат още на калий, желязо фолиева киселина, фосфор, мед и др. Пъпешът е и изключително богат на различни видове витамини от група В – В1 и В2, витамин РР, витамин С.
Всъщност в пъпеша се съдържа по-голямо количество витамин С, отколкото в динята – целулозата на жълтия плод влияе много добре на стомашната флора. Пъпешът спомага за изхвърлянето на познатия като вреден холестерол, а редовната му консумация може значително да подобри храносмилането. Силицият, който съдържа плодът пък, е необходим за добрата работа на червата и за нервите.
Той оказва и положително влияние на кората на главния мозък – вероятно именно заради високото съдържание на силиций учените горещо препоръчват да се яде пъпеш при стрес. Френски специалисти са установили, че прясно изцеденият сок от пъпеш намалява усещането за умора и премахва успешно стреса.
Не на последно място, пъпешът е особено полезен за болести на сърдечно-съдовата система, препоръчва се при профилактика и лечение на атеросклероза. Може да се консумира и при проблеми с бъбреците и черния дроб. Пъпешът се препоръчва при запек, а ако имате пясък или камъни в бъбреците, най-добре е да си приготвите отвара от семките му.
Хапването на дини и пъпеши през лятото ще помогне за пречистването на организма, а освен това редовната им консумация ще помогне и да отслабнете. Тези два плода са сред най-добрите храни за горещите дни през лятото - в тях се съдържат достатъчно витамини, които да дадат на тялото енергия за горещините.
Коментари