Престоят във фризера намалява здравословните ползи за организма на човек, идващи от консумация на риба. До това заключение достигна доктор Диана Добрева от катедрата по химия в Медицинския университет във Варна.
При продължително съхранение на риба и морски дарове при температура под нулата нивата на витамините А и Е драстично намаляват. Витамините от група D обаче са сравнително издръжливи и ниските градуси не им влияят, сочи още проучването.
Научното изследване на Добрева е част от нейната дисертация, посветена на мастноразтворимите витамини в черноморските и сладководните риби в България. Друг важен извод, до който докторът е достигнала, е, че най-практичният начин, по който могат да се запазят полезните вещества, съдържащи се в рибата, е тя да бъде приготвена на скара или микровълнова фурна.
Другите видове топлинна обработка намаляват витамините в продукта, като специално при приготвянето на пара количеството на витамин А спада драстично.
Подобен род изследване се прави за първи път в страната. Неговата авторка е успяла да анализира данните, използвайки течна хроматография, чрез която е искала да разбере какво е количеството на витамините А, Е и D при различните начини на третиране на рибата.
В проучването Добрева е изследвала проби от 10 вида морски и 5 вида речни риби, като идеята ѝ е била да проучи най-популярните представители на водния свят, намиращи място на българската трапеза.
Добрева е обследвала проби от едни и същи видове риби през пролетта и през есента. Пробите са показали, че есенно време в рибното месо има по-високо съдържание на витамини А и Е. Обобщените данни сочат, че при черноморските риби с най-високо съдържание на А е трицоната, калканът е първенец за витамин Е, а сафридът и карагьозът - за витамин D.
С най-високо съдържане на витамините е месото на пъстървата. Сомът пък се отличава с високи нива на витамин Е. Като цяло съпоставката между двата вида риби показва, че морските са по-богати на витамини А и D. Единствено показателите за витамин Е са близки като количество.
Коментари