Близо 100 процента от реколтата на плодове в Русе заминава за пазарите в Румъния, казват земеделци от района. Причината е, че северните ни съседи купуват нашите плодове повече от самите българи.
През изминалата година половината от плодовете, добити около Русе, са се реализирали на румънските пазари, което мотивира производителите у нас, да изнасят все повече стока за Румъния.
В същото време у нас доминират вносните плодове. Ниските цени привличат повечето нашенци и това правни плодовете от Европа по-продавани от българските, дори и да не са толкова качествени.
Тук се потребяват предимно среден клас стока, има много малък пазар за по-качествената стока. Доколкото Букурещ - хората там са платежоспособни и предпочитат да консумират по-качествени стоки, така че всичката качествена стока отива директно за Румъния, твърди производителят на ябълки Николай Колев пред 24 часа.
На запад получават по-големи субсидии и могат да си позволят по-ниски цени за плодовете. Превозът и други фактори обаче ги правят много по-некачествени от плодовете, които са произведени тук.
Друг проблем пред земеделците е нелоялната конкуренция от страна на големите хранителни вериги, които внасят продукти, без да плащат ДДС, казва Колев.
За да могат да защитават интересите си, производителите на плодове в русенския регион създадоха Съюз на дунавските овощари.
Доскоро производителите срещаха спънки с превозването на стоката до българо-румънската граница, но след адекватно съдействие този проблем се решил.
По последни данни до 80% от плодовете, които консумираме у нас, са внос. През последните 15 години броят на българските стоки по пазарите драстично е паднал и тенденцията е тази политика да продължи.
Коментари