Домашно приготвената храна безспорно може да е много по-здравословна от готовата в магазина. В нея можем да добавим всички необходими елементи за правилното хранене. В същото време обаче има някои тънкости, които могат да превърнат ястията в отрова и то без изобщо да разберем.
Понякога дори да спазим всички правила за готвене и термична обработка, има вещества в храните, които могат да ни навредят. Важно е да се запознаете с всички факти и специфики на храните, преди да ги поднасяте.
Температурата на готвене е от основно значение за качеството на храната. Най-трудна е тя при въглехидратите. Малцина знаят, но когато се готвят на прекалено високи градуси или твърде много време, те отделят токсини.
Така например едни обикновени препечени картофи са способни да генерират отровното вещество акриламид. То е характерно за нишестените храни, които се готвят при по-висока от 121 С по Целзий температура.
В това попадат още зърнените храни и дори кафето. Това важи за всеки вид готвене – печене, пържене и варене.
Температурата не е единственото нещо, което има значение. Времето, в което приготвяте храните, също е от особено значение. Колкото повече се готвят картофите, толкова повече те продължават да произвеждат акриламид.
След като ги изключите, процесът продължава до пълното им изстиване. Поради това при готвенето на тези продукти трябва стриктно да се спазват правилата за времето и температурата на готвене.
Акриламидът е изключително вреден за всяко живо същество. Попаднал веднъж в човешкото тяло, то повишава риска от развитието на ракови клетки.
Отровата способства развитието най-вече на рак на бъбреците, ендометриума и яйчниците. Опитите показват, че високи нива акриламид водят до проблеми с пикочния мехур, слабост в ръцете и краката, изтръпване и проблеми с нервите.
Коментари