Сигурно ви се е случвало да ядете едно и също ядене, приготвено от едни и същи продукти, а да е с различен вкус? Всяка домакиня с опит в кулинарията знае как да подготви продуктите, кое кога да сложи, в кой момент да снеме яденето от огъня. Това са много важни неща, защото готварското изкуство започва с тези подробности.
Някои гледат на предварителната работа като на неизбежна досада, бързат да я свършат, за да почнат да готвят. Не са прави. Именно в този момент могат да се допуснат грешки, които имат значение за вкуса на яденето.
Например много е важно дали лукът е нарязан на ситно или на колелца, дали са очистени добре картофите, дали морковите са сложени цели или нарязани, дали ще измием месото с топла или хладка вода и др. Всичко това влияе на вкуса на гозбата.
Някои често се възмущават: Готвих точно по рецептата, а не стана както трябваше. Това значи, че нещо макар и дребно на вид е било пропуснато.
Дали на силен или на слаб огън, в закрит или открит съд се готви яденето, също има значение. За да се получи вкусно ястие, тайната е да се спазва точно не само рецептата, но и технологията.
Много хора не се отнасят внимателно към подправките. Някои не знаят кога например да поставят магданоза, кога да прибавят доматите, кога и как да застроят супата, каква киселина да ѝ прибавят. Някои ястия понасят повече подправки, но други имат предпочитание само към определени подправки.
Този, който готви, трябва да знае тези нещо, за да не се загуби вкусовият ефект на яденето.
И така, ето някои важни съвети при готвене:
- Не мийте замразеното месо с топла вода. Оставете го да се размрази на стайна температура, измийте го, преди да го нарежете;
- Замразеното пиле също не се поставя в топла вода;
- Рибата се размразява при стайна температура, след това се почиства и измива обилно със студена течаща вода;
- Зеленчуците се мият обилно с течаща вода, за да се отмият песъчинките, след това се белят и режат;
- Лукът се нарязва - на колелца, полумесеци, на ситно, в зависимост от това какво ще готвим;
- Супата се застройва още гореща, за да стане бяла, като се внимава да не се пресече яйцето;
- Магданозът се реже преди употреба и се слага, след като снемем яденето от огъня;
- Морковите се режат на кубчета, на пръчици или се стържат на ренде - в зависимост от това какво приготвяме;
- Рибата не бива да се пече повече от определеното време, защото става суха и безвкусна.
Коментари