Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Темпура - японската техника на готвене

Темпура - японската техника на готвене

МаринаМарина
Помощник Готвач
561306
Темпура

Думата темпура означава техника на готвене в японката кухня. По-точно - потапят се риба или зеленчуци в тесто и след това се пържат.

Терминът темпура се смята, че е придобил популярност в южната част на Япония. С времето започва да се използва за обозначаване на каквато и да е храна, приготвена с помощта на горещо масло, включително някои вече съществуващи японски храни.

Темпура може да бъде направено от различни съставки, предимно от риба, калмари и скариди. Но можете да използвате зеленчуци като например аспержи, чушки и карфиол.

Тестото, с което се прави, се състои от яйца, брашно и ледено студена вода. Вместо обичайното брашното е по-добре да се използва специална смес от скорбяла, пшенично брашно и оризово брашно. Консистенцията на сместа трябва да бъде подобна на крем и с множество мехурчета.

Продуктите, които ще бъдат пържени в тестото, трябва да бъдат предварително нарязани на малки парчета.

Темпура обикновено се сервира с настърган Дайкон и се яде топла веднага след приготвянето.

В Япония се предлага навсякъде - от щандовете за бързо хранене, до най-елитните петзвездни ресторанти.

Извън Япония има много нетрадиционни употреби на темпура. Повече необичайни съставки могат да включват Нори филийки, сухи плодове като банани и сладолед (темпура - пържени сладолед).

Американските ресторанти най-вече приготвят темпура с различни меса, особено пилешко и сирена като моцарела.

Темпура Скариди

Вариация е да се използва Панко (галета). Използването на Панко в Япония вече не отговаря на условията на ястието като темпура.

Най-често ястие темпура се прави със скариди. За да си го приготвите, ще са ви нужни 500 г скариди, 3 белтъка, 6 с.л. брашно, 1 с.л. бяло вино, ледена вода, растително масло, сол и сос Уасаби.

Тестото се приготвя, като се смесят брашното, белтъците, ледената вода (колкото да се получи желаната консистенция) и бялото вино. Всичко се разбърква много хубаво, докато стане на крем с балончета.

Скаридите е най-добре да бъдат царски или тигрови, тъй като са по-големи. Почистват се хубаво и след това се потапят в тестото.

Растителното масло се загрява в тиган и в него се пържат скаридите до златисто. Готовите скариди се изваждат върху салфетка и се оставят да се изцедят от мазнината. Сервира се със сос Уасаби.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest