Основен инструмент в нашата кухня е дървената лъжица (шпатула).
Дървото е порест материал и следователно може да се превърне в гнездо за развитие на микроорганизми, така че трябва да се знае как да се чисти и какви грижи да полагаме за дървените кухненски помощници.
Повечето съвременни кухни разполагат с дървена лъжица за готвене и независимо от дизайна и материала, от който е направена, редовното почистване и грижливото им съхранение би ни спестило много главоболия.
За разлика от металните, дървените прибори са удобни и практични, придават топлина към ръцете на готвача, но не ги загряват, устойчиви са на топлината, не си взаимодействат химически с кисели храни и са много подходящи за кулинарна обработка в тефлонови и керамични съдове.
И въпреки че дървените прибори присъстват от векове в домашните кухни, те не винаги са добре поддържани и рядко им се обръща необходимото внимание.
Има само няколко основни правила, за да ги запазите и употребявате рационално. При закупуване на дървен прибор трябва да изберете тези с подходящ размер и форма, така че да са ви удобни. Според качеството на дървото варира и цената, препоръчително е да се избягва закупуването на тези с много ниска цена, това е предпоставка за ниско качество, което може в бъдеще да ви струва скъпо.
Следете приборите да са с гладка повърхност, без напуквания, улеи и бразди по дървото. При наранена повърхност се натрупва храна и влага, а това улеснява растежа и развитието на бактерии.
За да ги запазите следвайте тези основни съвети:
- Измивайте дървените прибори веднага след използването им с топла вода и неабразивен почистващ препарат;
- Не ги накисвайте във вода, при абсорбиране на водата те ще се надуят и развалят, следователно ще трябва да ги изхвърлите;
- Не ги слагайте в миялна машина, почиствайте ги на ръка, накисването и високата температура в машината също ще влоши вида им;
- След измиване ги подсушете с кърпа и ги оставете на въздух докато изсъхнат;
- За предпочитане дървените прибори съхранявайте на стойка или домакински кукички, не ги слагайте в шкаф или чекмедже, в което ще се задушат и ще мухлясат.
И накрая, за да се погрижите за тези скромни готварски инструменти, може от време на време да ги натривате със зехтин, който подобрява и предпазва дървото.
Коментари