Върховният съд в Италия реши да не подвежда под отговорност бездомните и безработни хора, които крадат дребно количество храна от магазините в страната.
Решението бе взето след случая с украинеца Роман Остряков, който охранители на супермаркет в Генуа задържаха за кражбата на колбас и сирене на обща стойност от 4.07 евро.
След ареста му той бе изправен на съд, който го изпрати в затвор за 6 месеца и го глоби със 100 евро.
Адвокатите на украинеца обаче твърдяха, че присъдата е несправедлива, понеже той е хванат със стоките в магазина, а не след като го е напуснал, без да плати за салама и сиренето.
Върховният касационен съд обаче отчете това като чиста формалност. Но не се пренебрегна фактът, че мъжът е бил гладен, а и не е откраднал храна в огромни количества. Взел е само толкова, колкото да задоволи глада си.
На повторното разглеждане италианският съд прие, че Остряков е действал в състояние на крайна нужда и по тази причина отхвърли първата присъда.
Това неизбежно наложи и разглеждането на престъплението от чисто човешка гледна точка. Могат ли бедните и бездомните да крадат храна от магазините в количество, което да задоволи глада им?
Във вторник Върховният съд в Италия разгледа този въпрос. Под внимание бяха взети както условията, пред които е бил поставен украинецът Роман Остряков, така и световният проблем с гладуващите.
Когато човек е изправен пред нужда, от която зависи животът му, фактът, че е откраднал няколко продукта, за да задоволи глада си, не бива да се смята за престъпление в едно хуманно и цивилизовано общество, реши Върховният касационен съд.
Дали други страни ще решат да последват примера на Италия все още е рано да се предположи, но е ясно, че е време да се предприемат полезни промени, за да се помогне на гладуващите.
Коментари