Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Разрешени храни при разширени вени

Разрешени храни при разширени вени

Разрешени храни при разширени вени

Разширените вени са заболяване, което засяга кръвоносните съдове на краката и води до оток, болка, тежест и козметични проблеми. Причините за разширените вени могат да бъдат различни като наследственост, възраст, пол, тегло, професия, бременност.

Лечението на разширените вени изисква комплексен подход, който включва медикаментозна терапия, компресиращи чорапи, физически упражнения, водни процедури и правилно хранене.

Какво трябва да включва диетата при разширени вени

Диетата при разширени вени трябва да има следните цели:

- Укрепване на стените на кръвоносните съдове и повишаване на тяхната еластичност;

- Подобряване на кръвообращението и намаляване на задръжката на течности;

- Намаляване на вискозитета (гъстотата) на кръвта и предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци;

- Понижаване на теглото и намаляване на натоварването върху краката;

- Подпомагане на обмяната на веществата и повишаване на имунитета.

За да се постигнат тези цели, диетата при разширени вени трябва да съдържа храни, които са богати на:

Фибри - помагат за регулиране на храносмилането, за изхвърляне на токсините и за намаляване на холестерола в кръвта. Фибрите се намират в пълнозърнести храни, зеленчуци, плодове, бобови и семена.

Калий - помага за извеждане на излишната вода от организма, за регулиране на кръвното налягане и за поддържане на нормалното състояние на кръвоносните съдове. Калий се съдържа в банани, картофи, авокадо, сушени плодове, зеленолистни зеленчуци.

Биофлавоноиди - имат антиоксидантно, противовъзпалително и капиляроукрепващо действие. Биофлавоноиди се намират в цитрусови плодове, червени и черни боровинки, арония, облепиха, кестени, лешници.

Антиоксиданти - защитават кръвоносните съдове от оксидативен стрес, който може да доведе до повреда на тяхната структура. Антиоксиданти са витамините А, С, Е, селен, цинк. Те се съдържат в цветни зеленчуци, плодове, ядки, морски продукти, зелен чай.

Омега-3 мастни киселини - имат противовъзпалително, антитромботично и холестеролопонижаващо действие. Омега-3 мастни киселини се намират в риба, ленено семе, орехи, соево масло.

Какви храни трябва да се избягват при разширени вени

Храни при разширени вени

Диетата при разширени вени трябва да изключва или ограничава храни, които имат обратния ефект от този, който се търси.

Това са храни, които:

- Повишават вискозитета на кръвта и способстват за образуването на кръвни съсиръци. Такива са животински мазнини, червено месо, пушени продукти, сирена, яйца, мая;

- Задържат вода в организма и увеличават натоварването върху кръвоносните съдове. Това са сол, захар, алкохол, кафе, чай, газирани напитки.

- Повишават холестерола в кръвта и отлагат плаки по стените на кръвоносните съдове. Това са трансмаслени киселини, които се съдържат в пържени, сготвени на микровълнова печка и готови храни, маргарин, сладкиши;

- Повишават киселините и влошават симптомите на разширените вени. Това са пикантни подправки, лук, чесън, джинджифил, куркума.

Примерно меню за ден при разширени вени

Закуска: овесена каша с прясно мляко, банан и орехи; чаша сок от арония

Междинно хранене: грейпфрут; чаша зелен чай

Обяд: зелена салата, домати, краставици, авокадо и сусам; печена пъстърва с картофи и копър; чаша вода с лимон

Междинно хранене: кисело мляко с боровинки; чаша вода

Вечеря: супа от леща с моркови и целина; парчета черен хляб с патладжаново пюре; чаша сок от портокал

Преди лягане: чаша вода с мед

Как да се храним при разширени вени в зависимост от сезона

Полезно при разширени вени

Храненето при разширени вени трябва да се адаптира според сезона, за да се използват сезонните продукти и да се отговори на нуждите на организма.

През зимата, когато кръвообращението е по-слабо и имунитетът е по-нисък, трябва да се консумират повече топли и плътни храни, които да сгреят и да заредят с енергия. Това са супи, яхнии, зеленчукови пюрета, месо, риба, яйца, млечни продукти, хляб. Важно е да се избягват прекалено тежки и мазни храни, които да натоварят организма и да забавят храносмилането. Също така, трябва да се включат повече храни, които да повишат имунитета и да защитят от простуди и инфекции. Това са цитрусови плодове, киви, броколи, кисело зеле, моркови, червено цвекло, мед, прополис.

През пролетта, когато организмът се нуждае от почистване и освежаване, трябва да се консумират повече свежи и леки храни, които да изчистят токсините и да подобрят метаболизма. Това са салати, зеленчукови сокове, плодове, зелен чай, вода с лимон. Важно е да се ограничи приема на сол, захар, алкохол и кафе, които могат да задържат вода в организма и да увеличат отоците. Също така, трябва да се включат повече храни, които да подсилят кръвоносните съдове и да предотвратят кръвоизливи. Това са червени и черни боровинки, арония, облепиха, кестени, лешници.

През лятото, когато температурите са високи и кръвообращението е по-бързо, трябва да се консумират повече хладни и освежаващи храни, които да хидратират и да охладят организма. Това са кисело мляко, айран, таратор, салати, диня, краставица, мента. Важно е да се избягват прекалено горещи и пикантни храни, които да раздразнят кръвоносните съдове и да повишат кръвното налягане. Също така трябва да се включат повече храни, които да защитят кръвоносните съдове от оксидативен стрес, който може да доведе до повреда на тяхната структура. Това са цветни зеленчуци, плодове, ядки, морски продукти, зелен чай.

През есента, когато организмът се подготвя за зимата и се нуждае от заздравяване и укрепване, трябва да се консумират повече питателни и засищащи храни, които да поддържат енергийния баланс и да повишат устойчивостта. Това са зърнени храни, бобови, картофи, тикви, месо, риба, яйца, сирена, мед. Важно е да се избягват прекалено сладки и брашнени храни, които да повишат теглото и да натоварят кръвоносните съдове. Също така, трябва да се включат повече храни, които да снабдят организма с витамини, минерали и антиоксиданти, които са необходими за нормалното функциониране на кръвоносната система. Такива са ябълки, грозде, сливи, орехи, семки, моркови, цвекло, зеле.

Могат ли хранителните добавки да помогнат при разширени вени

Диета при разширени вени

Хранителните добавки могат да имат положителен ефект при разширени вени, ако се използват заедно с други мерки за лечение и профилактика. Някои от хранителните добавки, които се препоръчват при разширени вени, са:

- Диосмин и хесперидин - това са биофлавоноиди, които укрепват стените на кръвоносните съдове, подобряват кръвообращението, намаляват отоците и болката. Те се съдържат в цитрусови плодове, но могат да се приемат и като лекарства или добавки;

- Витамин Е - това е антиоксидант, който предпазва кръвоносните съдове от оксидативен стрес, намалява вискозитета на кръвта и предотвратява образуването на кръвни съсиреци. Той се намира в растителни масла, ядки, семена, зеленолистни зеленчуци, но може да се приема и като добавка;

- Витамин С - това е антиоксидант, който също укрепва стените на кръвоносните съдове, подпомага синтеза на колаген, който е важен за еластичността на съдовете, и повишава имунитета. Съдържа се в цитрусови плодове, киви, броколи, кисело зеле, но може да се приема и като добавка;

- Витамин К - това е витамин, който регулира свързването на калций в кръвта и по стените на кръвоносните съдове, като така предотвратява калцификацията и атеросклерозата, които могат да доведат до разширени вени. Той се намира в зеленолистни зеленчуци, карфиол, зеле, спанак, но може да се приема и като добавка;

- Омега-3 мастни киселини - това са мастни киселини, които имат противовъзпалително, антитромботично и холестеролопонижаващо действие. Те се намират в риба, ленено семе, орехи, соево масло, но може да се приемат и като добавка.

Това са само някои от хранителните добавки, които могат да помогнат при разширени вени, но не заменят основното лечение и не трябва да се приемат без консултация с лекар. Също така, важно е да се спазва здравословен начин на живот, който включва редовно движение, контрол на теглото, избягване на обездвижване и носене на компресиращи чорапи.

Разширените вени са сериозен проблем, който може да доведе до много неприятни и опасни последствия като тромбоза, флебит, венозни язви. Затова е важно да се спазва правилно хранене, което да подпомогне лечението и да предотврати развитието на заболяването. Диетата при разширени вени трябва да бъде балансирана, разнообразна и сезонна, като се избират храни, които да укрепват кръвоносните съдове, да подобряват кръвообращението, да намаляват вискозитета на кръвта, да понижават теглото и да повишават имунитета.

Също така трябва да се избягват храни, които да имат обратния ефект и да влошават състоянието на кръвоносните съдове. Така, с помощта на правилното хранене, можем да се борим с разширените вени и да подобрим качеството на живота си.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest