Зеленчуците пускайте във вряща вода и ги варете захлупени.
Ако искате да запазите съдържанието на витамин С в зеленчуците, изваждайте бързо, когато са сварени, защото оставени във водата, за 1 час губят около 2/3 от съдържанието на витамина.
Поставете малко оцет във водата, когато варите необелени картофи, така те няма да се напукат.
Морковите и доматите ще запазят по-добре цвета си, ако ги задушавате захлупени.
Карфиолът ще запази белия си цвят, ако във водата, в която го варите, прибавите прясно мляко (на 1 литър вода - 1 кафяна чашка мляко). Съда трябва да не се похлупва.
Дали е пресен карфиолът се разбира, като прекарате ръката си леко по повърхността му. Останат ли по дланта ви дребни бели трохички, това означава, че карфиолът е стар.
По-вкусна ще е салата от зеле и моркови, ако я поръсите с едро счукани печени фъстъчени ядки.
Салата от цвекло ще е по-вкусна, ако я приготвите с печено вместо с варено цвекло.
Чесънът няма да изсъхне, ако го обелите и наредите в малки бурканчета (например от детски храни) и го покриете с олио, което поема миризмата на чесъна. С него може да заливате салата.
Ако сте варили обелено цвекло, не изхвърляйте водата. В нея можете да сварите ориз, който ще приеме красивия червен цвят. Можете да я прибавите вместо млякото към картофено пюре. То също ще стане яркочервено. Ефектът се подсилва, ако сложите едно до друго оцветено и неоцветено пюре и украсите със стръкчета пресен магданоз.
Коментари