Свежите салатки и марули освен своята кулинарна стойност имат и редица други полезни качества. Те помагат при преодоляване на стреса и умората. В тях се съдържат различни минерални соли, витамини, микроелементи, лесносмилаема целулоза и специфични биологично активни вещества.
Тези зеленчуци са достоен заместител на лапада, спанака, киселеца в хранителните диети. По вкусови качества и биологични стойности отгледаните в естествени условия растения многоктатно надминават тези, отгледани в парници. Съдържанието на каротин във външните тъмнозелени листа е 30 пъти повече, отколкото във вътрешните бледозелени листа, а количеството на витамин С е 3 пъти в повече.
Свежите зелени зеленчуци увеличават отделянето на стомашен и жлъчен сок, повишават отделянето на ферменти, подпомагащи храносмилането. Засилват чревната перисталтика. Техният свеж вкус възбужда апетита.
При хора с понижена стомашна киселинност и страдащи от запек марулите и салатите трябва да присъстват ежедневно на трапезата. Желязото и фолиевата киселина помагат при анемии и са особено полезни за бременните жени. Те са отлично средство за превенция срещу склероза и нарушена функция на щитовидната жлеза поради високото съдържание на йод в тях.
Наличието на цинк е от значение за правилното функциониране на задстомашната жлеза. Витамин С не е с толкова високо съдържание, но консумирането на марули и салати в свеж вид укрепва защитните сили на организма и предпазва от инфекции.
Необходимо при приготвянето им е те да са обилно измити с вода. Важно е също така те да не престояват, защото това води до разрушаване на Витамин С и влошаването на вкуса.
При хора със стомашно-чревни проблеми листата на зеленчуците могат да се задушат на пара и с тях да бъдат приготвени различни супи, пюрета, плънки, сарми. Но вече претърпели топлинна обработка, те губят голяма част от полезните си вещества.
Коментари