В началото на деветнайсти век особена популярност в Европа добиват вкусните пържени кюфтета, известни още като Пожарски. Съществуват няколко версии за произхода на това ястие и във всички тях главно действащо лице е самият руски император Александър I.
Една от историите разказва как по време на една от разходките в околностите на Петербург колесницата на императора се чупила. Той заедно с неговата свита са принудени да изчакат в близкото градче Торжок в гостилницата на бившия файтонджия Пожарски. Едно от желанията на императора било да похапне телешки кюфтета. За беда гостилничарят не разполагал с исканото месо, а генерал-адютантът не искал и да чуе отрицателен отговор.
Притесненият собственик се решил на измама, за да се измъкне от положението, и направил кюфтета от пилешко. За негово щастие и изненада те се харесали изключително много на Александър I, който издал заповед блюдото да се приготвя и в неговата кухня. А късметлията-гостилничар получил подобаващо възнаграждение.
Разказва се още, че умението да приготвят вкусните кюфтета Пожарски той и дъщеря му получили от един французин, който отседнал в тяхната гостилница, но не могъл да плати престоя и храната си. За да се отблагодари за гостоприемството, той дал рецептата за пилешки кюфтета, приготвяни в родния му дом край Сена.
По-късно гостилничарят разширил своята дейност и сложил надпис над входа на своята гостилница Пожарски, доставчик за двора на Негово императорско величество. В последствие през 1811 г. той построил хотел с ресторант, в който предлагал своите кюфтета. Станало традиция гостите на столицата да посещават заведението му, за да опитват прочутите Пожарски кюфтета.
![Пилешка кайма](/files/lib/600x350/kaima-surova-minced3.webp)
От техния вкус останали впечатлени не само руските гости, но и чуждестранни пътешественици. Немецът Хахерн, който тогава придружавал принц Александър Орански по време на обиколката му през 1839 г. из Русия, разказва в своите писания: Закусихме в градчето Торжок, което прави приятно впечатление, при една стопанка на гостилница, прочута със своите кюфтета. Репутацията ѝ е напълно заслужена.
Каквато и да е истинската история за появата на това ястие, не можем да не отбележим факта, че те са едни от малкото ястия, възпяти в поетични строфи от самия Александър Сергеевич Пушкин. Според неговите изследователи-биографи той многократно е пътешествал по маршрута Петербург-Москва и е спирал в градчета Торжок. Отсядайки в известната гостилница, той е опитвал знаменитите кюфтета, а те, от своя страна, се превърнали във вдъхновение за стихотворение, предназначено за неговия добър приятел Сергей Соболевски.
Коментари