Науката е прекалено ясна и точно в едно нещо - прекалено многото захар е вредна за здравето. Именно поради тази причина ние винаги търсим здравословни и все пак вкусни нейни заместители, които да сложим в кафето, чая или смутито си сутрин.
За известно време се смяташе, че нектарът от Агаве е най-добрата алтернатива на захарта, но последни проучвания доказват, че течният подсладител не е толкова безопасен, колкото сме мислели, че е.
Всъщност той съдържа повече калории от захарта, а в същото време е сравнително по-малко полезен от останалите естествени подсладители от рода на кленовия сироп и меда.
Преобладаващата част от съдържанието на Агаве нектара е фруктоза, която не се препоръчва за редовна употреба, ако наистина държим на здравето си. При положение че решим да го съпоставим със захарта - тя е съставена от 50 процента фруктоза, а в Агаве нектара процентното съдържания на фруктоза стига от 70 до 90 процента.
Консумирането на продукти с високо съдържание на фруктоза води до инсулинова резистентност, което, от своя страна, означава постоянни проблеми с кръвната захар и оттам - с кръвното налягане.
За разлика от глюкозата, която се разгражда от различни клетки и органи в организма ни, фруктозата се преработва главно чрез черния дроб, което често довежда до неговото омазняване и натрупване на мазнини около него. Те затрудняват правилното му функциониране и в крайна сметка един трезвеник, който смята, че се храни здравословно, може да има толкова увреден черен дроб, колкото и един алкохолик.
Нектарът от Агаве е придобил популярността си единствено заради по-ниския си гликемичен индекс. Дали обаче това е достатъчно, за да се чувстваме сигурни, когато го консумираме?
Ако все пак сте решили да избягвате захарта, може и да включите нектара от Агаве в диетата си, но не разчитайте единствено на него. Можем да ви обещаем, че ще се чувствате в пъти по-добре, ако предпочетете чистия натурален пчелен мед.
Коментари