За да се подсигурим, че зимните и пролетните вируси ще ни подминат, трябва да направим нещо. Ето няколко лесни средства за подсилване на естествената защита на организма.
Бариера от пробиотици
Повече от 60% от нашите имунни клетки се намират в червата – това е научно доказано! Там обаче живеят и милиарди бактерии. Когато балансът на чревната флора е нарушен, тя спира да бъде бариера за болестните микроорганизми. Ако обаче приемаме пробиотици, този проблем може да бъде решен! Пробиотиците са живи организми, които се явяват помощници на полезните бактерии, които съществуват в червата. Артишокът и лукът могат допълнително да подпомогнат баланса на чревната флора.
Баланс в чинията
В периода на зимните епидемии е добре да приемаме повече протеини. Трябва да се ограничи захарта и мазните храни като месо, колбаси и масло. Тук обаче е важно да се отбележи, че не трябва да спираме приема на омега-3 мазнини, защото те правят клетъчните мембрани по-гъвкави и улесняват обмена между клетките. Може да помислите и за маслото от рапица, както и за някой риби. Херинга, сьомга, скариди, риба тон - все подходящи храни. Ако сте на диета, е важно да знаете, че така наречените мазни риби всъщност съдържат по-малко липиди, отколкото има в месото.
Силата на антиоксиданти
Когато приемаме антиоксидантни витамини и минерали, намаляваме риска от рак с до 30 %. Една много добра комбинация е от витамините А, С и Е, както и и минералите цинк и селен. През зимата можем да си помогнем и с допълнителен прием на витамин С. Приемът на 8 кивита на ден ни зарежда с 500 милиграма витамин С – това е максималният прием за ден. От стреса през студените месеци веднага имунната система отслабва чувствително. Затова може да увеличим приема на витамините от група В и магнезий, които са особено ефективни срещу стрес.
Подходящи билки
Ехинацеята е традиционно най-силното растително оръжие срещу вирусните инфекции в студените месеци. Нейните качества са доказани във времето, и то от доста американски и немски проучвания. Подходящи природни средства са екстрактът от семена на грейпфрут, пресният пчелен прашец, пчелното млечице, какаото, както и азиатската гъба шийтаке. Тази азиатска гъба стимулира имунната система благодарение на полизахаридите, които съдържа.
Хомеопатия срещу инфекции
Тя е особено ефикасно превантивно средство при малките деца в периода на грипни епидемии. Хомеопатичните продукти се приемат в по-дълъг период, но за сметка на това доста успешно се съчетават с други алтернативни решения като витамини, билки и разни ароматни масла.
Коментари