Сенкач – сладък десерт от бишкотено-маслено тесто, печено на открит грил, във формата на дървен вал или открит конус. Прието е, че произлиза от немската кухня, но все пак произходът му е неясен. В днешно време е регионален специалитет в Германия (планините Харц и Саксония-Анхалт), Швейцария, Франция, Румъния, Унгария, Литва, Швеция, Полша (Кашубия), Судовия, Подляско войводство.
Готовия сенкач, известен и като Шакотис, прилича на отсечен дънер, затова и го наричат Дървесен сладкиш. В резултат на последователните поливания на тесто при разрез се виждат по-тъмните, изпечени слоеве на сладкиша, което напомня на годишните кръгове на отсечено дърво.
Разтичащото се по време на печене тесто образува неравномерни върхове, които придават ефекта на дървесина. Готовия сенкач може да бъде полят с глазура или шоколад.
Историята на сенкача в неговия съвременен вид датира още от Средновековието. Поляците научават рецептата и технологията на приготвяне от Ятвягите, балтийски племена, живеещи в средновековните терени на север от Мазовия. Този вид огромен сладкиш можел да бъде лесно направен на откритите пещи, а неговият ефектен външен вид връщаш към природата и наподобяващ дърво, отговарял на вкусовете на епохата.
По-нататък в бъдещето техниката на печене на тестото на открит грил била известна още от праисторическите времена.
В днешно време традицията за приготвяне на сенкач /разгледай галерията/ се е запазила в различни краища на Германия, Швейцария, Франция, Румъния, Унгария, Литва, Швеция и разбира се - в Полша. Интересно е, че сенкач е и един от любимите сладкиши в Япония, където го предпочитат изпечен.
За произхода на сенкача съществуват различни версии и, както обикновено, противоречиви легенди. Според една от тях най-старата рецепта е на странстващ средновековен калфа, който работел при един известен пекар на перники в Берлин, който пекар се запознал с тестото и специфичната му обработка в Котбус.
С Берлин сенкачът се свързва посредством един ръкопис от 1682 г - Пикантен хляб и всякакви тестени изделия на Йоханес Сигисмунг Елсхолз, лекар в двора на Саския курфюрст, в който се споменава за въпросния сладкиш като за берлински специалитет.
В Полша традицията признава, че първите сенкачи са изпечени в местността Бержники близо до Сейни в Судовия по повод на посещението на кралица Бона Сфорца. Според други източници Шакотис е бил пренесен в Литва от Германия, а след това посредством благородническите имения са стигнали до най-богатите селяни.
Приготвянето му е трудоемко и отнема поне няколко часа, в които трябва да стоите до огъня и на всяко завъртане на вала да поливате с черпак от сместа. За направата на сенкач с размери от около 50 см височина са необходими по килограм захар и брашно и 40 яйца. Изключително ефектен и красив сладкиш, който трябва да опитате.
Коментари