Вече не е модерно сутрин, обед и вечер да ядете спанак като Попай Моряка, за да сте силни и енергични. Достатъчно е в дневното ви меню да присъстват следните 11 суперхрани, за да си осигурите необходимите количества витамини, минерали и аминокиселини.
1. Яйчен жълтък
Не се доверявайте на стария мит, че в жълтъците се съдържа опасно количество холестерол. Медицински проучвания показват, че високият холестерол в тялото не е свързан директно с консумацията на жълтъци. Яйцата са прекрасен източник на витамин В2, В5, В12, фосфор и цинк и бързо засищат.
2. Чесън
Не се препоръчва преди среща с любимия човек, но не бива да се отказвате напълно от чесъна. Полезен за сърдечно-съдовата система, чесънът е особено подходящ в борбата с вируси и бактерии, дори и с някои гъбички. В случай, че миризмата на чесъна не ви понася – можете да използвате такъв на прах.
3. Черен дроб
Човекът е генетично програмиран да яде черен дроб, сърце, мозък, бъбреци. Дори и веднъж седмично порция черен дроб е достатъчна за покриване на всички нужди на организма от желязо, витамин В2 и В12, мед. Неслучайно свинският или телешки черен дроб е наричан още мултивитамин на природата.
4. Кейл
Кейлът е пръв приятел на всички, които са на диета. Той е от рода на зелето и има ярко изразен вкус, но в 100 г от него се съдържат само 50 калории. Кейлът е богат на витамин С, калий, калций и бетакаротин. Доказано по-добър от спанака.
5. Кокосово масло
Кокосовото масло е отличен избор за готвене, тъй като е устойчиво на висока температура. Идеален избор за хора, които имат сърдечни проблеми и следят холестерола и триглицеридите си.
6. Сладки картофи
Сладките картофи са много питателни и богати на някои основни хранителни вещества като витамин А, витамин С и калий. Те са по-добрият избор, когато организмът Ви търси въглехидрати.
7. Боровинки
Това е суперхраната на суперхраните – достатъчно е дневно да прибавяте в менюто си по 100 г боровинки, за да получите необходимите за организма антиоксиданти. Тези плодчета са особено подходящи за хора на нисковъглехидратна диета, които изпитват глад за нещо сладко.
8. Водорасли
В много съвременни диети йодът не само не е в достатъчни количества, а направо липсва. Недостигът на йод може да доведе до хипотиреоидизъм, умора, умствена изостаналост и много заболявания. Тогава на помощ идват водораслите, които са особено ценни в борбата с болести на щитовидната жлеза.
9. Сьомга
Сьомгата е една от мастните риби - което означава, че тя съдържа голяма част от калориите под формата на полезни мазнини. Тук кодовата дума е Омега-3.
10. Рибено масло от черен дроб на треска
Една супена лъжица от него съдържа общо 2. 6 грама омега-3 мастни киселини, което е повече от препоръчителния дневен прием. Недостигът на витамин D3, какъвто се наблюдава особено силно при хора, живеещи в северен климат, може да има различни последици като рак и диабет.
11. Говеждо
Месото е сред най-добрите източници на протеини, богато е на здравословни мастни киселини, витамини и минерали. То е добър източник на креатин, карнозин и карнитин, както и други уникални хранителни вещества, които не можете да получите от растенията. Най-добре е да избирате месото си от проверени производители, които са хранили животните си с подходяща храна и без антибиотици.
Вижте още:
- Летни суперхрани за здраве;
Коментари