Gotvach.bg»Статии»Празнична Трапеза»Какво да сложим на трапезата за Антоновден

Какво да сложим на трапезата за Антоновден

редакция:
Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
97516
Какво да сложим на трапезата за Антоновден?
Снимка: Ваня Георгиева

На 17 януари се отбелязва Антоновден. Имен ден на празника имат Антон, Антония, Антоний, Антонела, Андон, Тотко, Доньо, Дона, Тони, Тоца и др.

Според някои народни поверия Свети Антоний е близнак на Свети Атанас. В различните легенди двамата братя се определят като ковачи, повелители на огъня, закрилници на бедните и болните.

В някои краища на страната се смята, че на Антоновден болестите се събират, за да тръгнат по хората. Ето защо и ястията, които се приготвят на празника, са за здраве на млади и стари.

Едно старо поверие гласи, че на трапезата на Антоновден не се слагат ястия с боб или блюда с царевица, за да не боледуват децата от шарка.

Свинско също не се хапва, за да не се „разгневят“ болестите.

Според народните обичаи на някои места на 17 януари не се палят свещи и лампи, за да не тръгнат болестите след светлината из къщата.

Пълнена кокошка за Антоновден

В същото време на този ден домакините замесват и раздават хляб или пита с мед за здраве и благополучие през цялата година. В някои места хлябът е с маджун или петмез. Вярва се, че сладкият хляб ще държи болестите далеч.

В чест на Свети Антоний и Свети Атанас се приготвят блюда. Народът смята се, че така светците ще пазят хората от чума и други страшни заболявания.

Както споменахме, традиционна за трапезата на Антоновден е домашната питка с мед. Ето и как се приготвя тя:

Питка за Антоновден

Питка за Антоновден

Необходими продукти: 500 г кисело мляко, 800 г пшенично брашно, 1 с.л. бакпулвер, 1 ч.л. сода бикарбонат, 1 щ. лимонтузу, 1 ч.л. сол, мед за намазване

Начин на приготвяне: Брашното се пресява три пъти и в него се оформя кладенче, където се поставят и останалите съставки (без меда). Всичко се обърква и се омесва тесто за питка.

Оформя се питка и се разполага в намаслена овална тава, след което се изпича в загрята на 190 °C фурна до златисто. След изваждане от фурната питката са Антоновден се намазва с мед. От нея се раздава за здраве и благополучие.

Други традиционни храни за Антоновден са:

- пълнена кокошка с булгур;

- пълнено пиле с кисело зеле.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest