Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Горската ягода - безценен природен извор на здраве

Горската ягода - безценен природен извор на здраве

Горска ягода

"Мъничко, червеничко - царя от пътя отбива! "- Що е то? - така звучи народна гатанка. И естествено - това е горската ягода!

Това ароматно стръкче с червено мънисто е чудесен подарък, с който ни дарява лятото! Горската ягода е многогодишно тревисто растение с пълзящи стебла. Цветовете й са бели, с петниста чашка и много тичинки. Плодовете са ядливи, наситени от дребни семена, разположени по повърхността.

Горската ягода се среща навсякъде у нас - по поляни, под храсталаци, в иглолистни и широколистни гори, по просеки и ливади. Тя цъфти късно напролет.

Невероятна е лечебната сила на крехкото растение. Да се наберат ароматните зрънца никак не е лесно! Но пък пресният сок е толкова полезен (получава се като намачкате плодовете), че си струват многократните навеждания. Червеният сок има детоксикиращо действие и укрепва защитните сили на организма.

Свежият плод на горската ягода съдържа около 9 процента захари, лимонена, ябълчна киселина, пектини, дъбилни вещества, витамини от групата В, витамин С, провитамин А, фосфорни соли, етерично масло, желязо, мед, хром, манган. Листата съдържат дъбилни вещества, витамин С, гликоза и др.

Пресните и сушените плодове имат терапевтичен ефект при стомашна язва, запек, подагра, разстройства на метаболизма. Те действат благотворно на храносмилането и стимулират апетита. Препоръчва се също така да се използват при анемия.

Факти и сведения сочат, че световноизвестният шведски естествоизпитател, който е създал класическата таксономия на флората, ботаник и лекар Карл Линей е излекуван от подагра с ягоди. Има индикации за положителен ефект от листата на горска ягода върху бронхиална астма, хипертония, атеросклероза.

Но трябва да се внимава - при прекомерна употреба предизвиква алергични реакции! Като дрога се използват листата на горската ягода. Сушат се на сянка. Изсушените листа имат светлозелен цвят и слаб горчив вкус.

Приготвяне на отвара:

Диви ягоди

Две супени лъжици ситно нарязани ягодови листа се заливат с 500 мл вряща вода. Варят се в продължение на 3 минути. Оставят се да киснат 15-20 минути. След като поизстине отварата се прецежда и от нея се пие 3 пъти дневно по 100 грама 15 минути преди ядене. Може да се приема и като профилактично средство.

Полезните свойства на горските ягоди намират приложение и в козметиката. Маските от горски ягоди са ефективни срещу стареенето на кожата, използват се и за премахване на старчески петна и за борба с акне. Ягодовият сок и пулпа избелват и почистват кожата, тя придобива свежест и става гладка като кадифе.

Как да си направим маска от горски ягоди:

Вземете парче марля, изрежете дупки за очите и носа. Нанесете върху марлята каша от плодовете или ягодов сок. Покрийте лицето си с напоената марля за около 20 минути. Почистете лицето с лосион. Най-доброто време за тази маска е сутрин преди измиване.

Как да си приготвим сироп от горски ягоди:

Направете сироп от 4 ч.ч. захар и 1 л. вода. Почистете внимателно 0.500 г горски ягоди и ги прибавете към сиропа. След като поври около 10 минути, дръпнете съда от огъня и оставете да престои така около 30 минути. Отстранете пяната.

Върнете съда обратно на котлона, за да поври около 4-5 минути. След това прецедете сместа и заварете още 10 минути. Добавете 1 ч.л. лимонена киселина. Налейте сиропа горещ в стъклени бутилки и запечатайте. Съхранявайте на хладно.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest